İçeriğe geç

Nymphaea alba (Beyaz nilüfer)

Beyaz nilüfer


Anahtar kelimeler: Sucul bitkiTıbbi bitkiYenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

BitkilerNilüfer takımıNilüfergiller › Nilüfer › Ak nilüfer

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1,5 metre büyüyebilir. Yapraklar 30 cm yarıçapında olur. Yaprakları yuvarlak bir tepsi şeklinde sadece sap kısmı hafif dar üçgen şeklinde açıktır. Yaprakların alt kısmı kahverengimsi veya kırmızımsı esmer, üst yüzeyi koyu yeşil, derimsidir. Fincan şeklinde, ortası sarı, kar beyazı çiçekleri ile gösterişli bir türdür. Çabuk büyüyen ve sudan çıkma eğiliminde olduğundan, küçük sığ havuzlar için uygun değildir. 40 ila 90 cm derinlikte suya gereksinim duyar. Çiçekler beyazdır ve birçok ercik görülür. Tohumlar ağustos ve ekim arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. -20 dereceye kadar dayanıklıdır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Gözlem

Derin olmayan durgun sular ve yavaş akan derelerde görülür. Kartepe, İzmit ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir. Çiçek zamanı: Mayıs-Eylül arası. Yükseklik: Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar.

Yaygın adları

Beyaz nilüfer, Devetabanı, Kalabak, Su gülü, Su lalesi, Su zambağı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “su perisi” anlamına gelir. Adını hem Hellen hem de Roma mitolojisinde tabiatın her köşesinde bulunduğuna inanılan ruhsal varlıklardan birinden almıştır. Bu, Hercules’e duyduğu kıskançlık nedeniyle ölen bir su perisidir. Nymphalara (νύμφη) büyük saygı duyuluyor olsa da, onların adına adanmış tapınakları yoktur. Bununla birlikte mağaralarda bu varlıklara ibadet edilirdi. Nymphalar su, dağ ve orman nymphaları olmak üzere üç belirgin gruba ayrılmışlardır. Tür adı Latince “beyaz” anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Nymphaea alba major”dur.

Mutfak

Kökü nişasta bakımından zengindir ve pişirilerek tüketilir. Tohumları kavrularak kahve gibi içilir.

Geleneksel tıp

Yatıştırıcı ve afrodizyaktır. Kökleri kaynatılarak dizanteri ve ishal tedavisinde kullanılır. Böbrek ağrısı için ayrıca boğaz ağrısı için gargara olarak kullanılır. Rizomları yatıştırıcı, sıraca tedavi edici, büzücü, kardiyotonik ve sakinleştiricidir.

Dioscorides: Kökü çölyak, dizanteri ve dalak büyümesi vakalarında etkilidir. Mide ve mesane rahatsızlıklarında kullanılır. Su ile sedef hastalığında, zift ile de kellik şikayetlerinde kullanılır. Kökü cinsel içerikli rüya görmeyi engeller.

Plinius: Islak rüyaları engeller. Bu bitkiden içenlerde on iki boyunca iktidarsızlık görülür ve üreme yetileri durur. Tohumlarının tüketildiği kaydedilir.

İbn-i Sînâ: Addison ve saçkıran vakalarında kökü kullanılır. Tohumları yara iyileştiricidir. Uyku getiricidir ve baş ağrısını giderir. Öksürük kesicidir. Islak rüya vakalarında faydalıdır. Cinsel gücü azaltıcıdır. İshal vakalarında etkilidir. Mesane ağrılarında kullanılır. Adet akışını keser.

Muyîddin Mehî: Uyku getirici ve cinsel isteği azaltıcıdır. Öksürük gidericidir.

Abdulvehhâb bin Yusuf: Baş ağrısını gidermek için kullanılır. Sersemlik ve nezle halinde şerbeti tüketilir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 510–511. 1753. L.

Bir Cevap Yazın