İçeriğe geç

Nuphar lutea (Sarı nilüfer)

Sarı nilüfer


Anahtar kelimeler: Sucul bitki, Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

BitkilerNilüfer takımıNilüfergillerSarı nilüfer › Sarı nilüfer

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya, kuzey Afrika, kuzey Amerika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

3 metre uzayabilir. Çiçekler tek, terminal ve suyun üzerindedir. Bunlar erseliktir. Çiçekler 2 ila 4 cm çapındadır. Çanak yaprak parlak sarı renkli, 5 ya da 6 adettir. Çanak yapraklar tarafından gizlenmiş çok sayıda sarı renkli taç yaprak bulunur. Meyve yeşil renkli, şişe biçimlidir ve çok sayıda tohum barındırır.

Gözlem

Derin olmayan durgun sular ve yavaş akan derelerde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Çiçek zamanı: Nisan-Eylül arası. Yükseklik: Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar.

Yaygın adları

Sarı nilüfer.

Çiçek zamanı

Nisan-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Sanskritçe “nilüfer” anlamına gelir. Dilimizdeki nilüfer kelimesi de aynı dilden gelmektedir. Tür adı Latince “sarı” anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder. Beri taraftan Nuphar cinsine bağlı tüm türlerin çiçekleri sarı renklidir. Tür önceden Nymphaea cinsine bağlı idi ve onu Nymphaea alba’dan ayırt etmek için çiçek rengi vurgulanmıştır. İkili adlandırma öncesi adı “Nymphaea lutea major”dur.

Mutfak

Kök çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Uzun süre kaynatıldığında koyun karaciğeri tadında olur. Kökü nişasta bakımından zengindir. Tohumlar öğütülerek ekmek ve çorba yapımında kullanılır. Çiçeklerinden ferahlatıcı bir içecek elde edilir. Bitkinin erken Neolotik çağda gıda amaçlı olarak tüketildiği bilinmektedir. Kış ve bahar aylarında toplanan kökler haşlandıktan ya da kavrulduktan sonra soyularak kurutulur ve sonra öğütülerek un haline getirilir.

Geleneksel tıp

Taze kök, yatıştırıcı, büzücüdür. Kurutulmuş rizomlar kanamayı durdurmak için kullanılmıştır. Köklerden yapılan çay dizanteri, ishal tedavisinde kullanılır. Köklerden yapılan lapa, şişlik, çıban, tümör, iltihaplı cilt şikayetlerinin tedavisinde kullanılır.
Dioscorides: Kök ve tohumları kaynatılarak aşırı adet kanaması vakalarında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Florae Graecae Prodromus 1: 361. 1809. (L.) Sm.

Bir Yorum Yazın