Nuphar lutea (Sarı nilüfer)

derleyen:

cins:

BitkilerNilüfer takımıNilüfergillerSarı nilüfer › Sarı nilüfer

Sucul bitki, Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

3 metre uzayabilir. Çiçekler tek, terminal ve suyun üzerindedir. Bunlar erseliktir. Çiçekler 2 ila 4 cm çapındadır. Çanak yaprak parlak sarı renkli, 5 ya da 6 adettir. Çanak yapraklar tarafından gizlenmiş çok sayıda sarı renkli taç yaprak bulunur. Meyve yeşil renkli, şişe biçimlidir ve çok sayıda tohum barındırır.

Bitki doğal olarak Asya, kuzey Afrika, kuzey Amerika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Derin olmayan durgun sular ve yavaş akan derelerde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sarı nilüfer adı ile bilinmektedir.

Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kök çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Uzun süre kaynatıldığında koyun karaciğeri tadında olur. Kökü nişasta bakımından zengindir. Tohumlar öğütülerek ekmek ve çorba yapımında kullanılır. Çiçeklerinden ferahlatıcı bir içecek elde edilir. Bitkinin erken Neolotik çağda gıda amaçlı olarak tüketildiği bilinmektedir. Kış ve bahar aylarında toplanan kökler haşlandıktan ya da kavrulduktan sonra soyularak kurutulur ve sonra öğütülerek un haline getirilir.

Taze kök, yatıştırıcı, büzücüdür. Kurutulmuş rizomlar kanamayı durdurmak için kullanılmıştır. Köklerden yapılan çay dizanteri, ishal tedavisinde kullanılır. Köklerden yapılan lapa, şişlik, çıban, tümör, iltihaplı cilt şikayetlerinin tedavisinde kullanılır.