Noccaea perfoliata (Çayır akça çiçeği)

derleyen:

cins:

Tanımı

Bazı kaynaklarda Thlaspi perfoliatum adı ile geçmektedir. 5 ila 25 cm büyüyebilir. Bir ya da birden fazla pürüzsüz gövde görülür. Mumsu gri yeşil yapraklar tabanda rozet oluşturur. Bu yaprakların ayırt edici sapları vardır ve kaburga şeklinde taraklı kenarları olan oval biçimdedir. Gövdedeki yapraklar sapsız, çok daha dar biçimli ve gövdeyi çevrelemiş durumdadır. Çiçekler beyaz renkli, 2 mm çapında ve bitkinin tepesinde küme halindedir. Olgunlaştıklarında kalp biçimli tohum kutuları görülür. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır. Tohumlar mart ve nisan aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Şubat ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde çayır akçaçiçeği ve giyle adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 2 Ekim 1758 – 22 Haziran 1841 tarihleri arasında yaşamış İtalyan bitkibilimci Domenico Nocca‘ya adanmıştır. Tür adı Latince sarılıcı anlamına gelir. Gövde yapraklarının gövdeye sarılıcı olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Thlaspi perfoliatum minus”tur.

Gıda

Genç yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar ve çimlenmiş tohumlar salatalara eklenir. Tohumlar öğütülerek hardal ikamesi olarak kullanılır.

Fotoğrafları