İçeriğe geç

Nigella orientalis (Şark çörekotu)

Şark çörekotu


Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Çörekotu › Şark çörekotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Yunanistan, Kafkasya ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 90 cm büyüyebilir. Gövde tüysüzce, seyrek ya da basit dallıdır. Yapraklar derin kesikli şeritsidir. Çanak yapraklar sarımsı ve yumurtamsıdır. Foliküller sıkıştırılmış, dikdörtgensi, pürüzsüz ve genellikle boyuncuktan hafifçe daha uzundurlar. Popüler bir süs bitkisidir. Türün kurutulmuş kapsülleri de sapları ile birlikte pazarlanmaktadır. Güneşli bölgeleri ve nemli ya da kuru toprakları tercih eder. Tohumlar güz ve bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir ve bunlar hızlı çimlenir.

Gözlem

Tarlalarda görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Karolina Dąbska’nın izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Şark çörekotu.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-900 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “biraz siyah” anlamına gelir. Cinsin tohum rengine işaret eder. Antik Yunanda bitki melanthion (siyah çiçek) ve melaspermon (siyah tohum) adları ile bilinirdi. Tür adı Latince “doğulu” anlamına gelir. Türün Avrupa’ya göre doğuda yayılış göstermesine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat circum Alepum” olarak belirtilmiştir. Alepum, Suriye’nin Halep şehrinin Latince adıdır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 534. 1753. L.

Bir Yorum Yazın