Neslia paniculata subsp. thracica (Göçmen hardalı)

derleyen:

Özet

Neslia paniculata subsp. thracica (Göçmen hardalı) genelde ekili arazilerde görülen ve bahar ortasından yaz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Brassicaceae

Turpgiller

Neslia

Tophardal

Tanımı

Neslia paniculata subsp. thracica (Göçmen hardalı) genellikle 15 ila 70 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde dalsız ya da ortanın üstünden itibaren dallıdır. Alt yapraklar dikdörtgensi, gövdeye tutunmuş, tabanda ok başlı, tepede sivri, kenarları düz ya da tırtıklıdır. Üst yapraklar mızraksı ve ok başlıdır. Taç yapraklar 3 mm uzunluğundadır. Meyve sapı 6 ila 8 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Akdeniz havzasından Batı Asya’ya kadar olan bölgede yayılış gösterir ancak günümüzde Kuzey Avrupa’ya da dağılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yol kenarı, tarlalar ve kayalık yamaçlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde göçmen hardalı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1784 – 1856 yılları arasında yaşamış Fransız bitki bilimci J.A.N. de Nesle’ye adanmıştır. Bitki için önerilen tophardal ismi Calepina cinsi için de önerilmiştir ki muhtemelen bu iki cins ayrılmadan önceydi. Tür adı Latince küme halinde anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder. Alttür adı ise Latince Trakya anlamına gelir ve alttür tip yerine işaret eder. Bitki için önerilen göçmen hardalı adı da thracica epitetinden yola çıkılarak oluşturulmuş olsa gerek. Gerçekte bitki Avrasya’nın büyük bölümünde görülür.

Fotoğrafları