İçeriğe geç

Nepeta italica (Eşekçayı)

Eşekçayı


Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Kedinanesi › Eşekçayı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Ortadoğu’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 80 cm büyüyebilir. Gövde dik ve genellikle dallıdır. Yapraklar yumurtamsı ila yumurtamsı dikdörtgensi, 4 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğindedir. Yaprak sapı 2 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu  çok sayıda çiçek bulunduran çiçek halkası biçimindedir. Taç beyazdır.

Gözlem

Çalılık, yamaçlar ve dere kenarında görülür. İzmit ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir. Kayıt tarihi net olmamakla birlikte Kocaeli ili bazı coğrafi değişiklikler yaşamıştır. Önceden Kocaeli sınırları içinde olan bazı yerleşim bölgeleri günümüzde İstanbul, Yalova ve Sakarya gibi illerin sınırları içinde kalmaktadır. TUBİVES gibi Flora of Turkey’den yararlanılarak oluşturulmuş veritabanlarında, vaktiyle Kocaeli sınırları içinde yer alan Altınova, Pendik, vb. yerleşim birimlerinden yapılan bitki kayıtları Kocaeli’de gösterilmektedir ve bu haliyle güncel değildir. Örnek görsel Gideon Pisanty’in izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Eşekçayı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “Nepete” anlamına gelir. Antikçağda önemli bir Etrüsk şehri idi. Günümüzdeki adı Nepi’dir. Tür adı Latince “İtalya” anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Italia” olarak belirtilmiştir.

Literatür

Species Plantarum 2: 570. 1753. L.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version