İçeriğe geç

Nepeta cataria (Kedi nanesi)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Kedinanesi › Kedi nanesi

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Süs bitkisi, Haşerat kovucuAvrupa-Sibirya elementi.

50 cm ila 1 metre büyüyebilir. Gövde dik ve üst bölümde dallıdır. Kaba tırtıklı yapraklar, 3,5 ila 8 cm uzunluğunda ve 2 ila 5 cm genişliğinde, üçgensi ila eliptik biçimlidir. Küçük ve iki dudaklı çiçekler gösterişli ve kokuludur. Pembe ya da beyaz renkli olan bu çiçeklerde soluk mor benekler görülür. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tarla, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kedi nanesi adı ile bilinmektedir.

Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Çay olarak tüketilir. Genç yapraklar çiğ olarak tüketilebilir. Salatalara eklenir.

Sindirim sistemi bozukluklarının tedavisinde ve terlemeyi harekete geçirdiği için ateşi azaltmada faydalıdır. Sambucus nigra ile birlikte kullanıldığında daha etkilidir. Yapraklar ve çiçekli üst kısımlar spazm çözücü, öksürük giderici, büzücü, gaz giderici, terletici, hafif adet akışı teşvik edici, soğutucu, sakinleştirici, hafif uyarıcı ve tonik etkilidir.

Kedilerde bazı normal olmayan davranışlara sebep olabilir. Hamilelere reçete edilmemelidir. Güçlü bir idrar söktürücüdür ve bu nedenle sık idrara çıkmaya neden olabilir. Yapraklarını içmek (sigara gibi) sanrılara neden olabilir. Dikkat gerektiren işleri yapmadan önce alınmamalıdır.

Fare, sivrisinek ve sinek, ayrıca bazı haşereleri kovucu özelliği vardır. Cellatlar, idamlardan önce sinirlerini sakinleştirmek için bitki kullanırdı. Hayvanlardaki pireleri kovmak için demlenerek hayvanların tüylerine sürülür.

Doğan, Hüseyin (2022). Nepeta cataria (Kedi nanesi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/nepeta-cataria/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et