İçeriğe geç

Nepeta cataria (Kedi nanesi)

Kedi nanesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Süs bitkisi, Haşerat kovucuAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Kedinanesi › Kedi nanesi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

50 cm ila 1 metre büyüyebilir. Gövde dik ve üst bölümde dallıdır. Kaba tırtıklı yapraklar, 3,5 ila 8 cm uzunluğunda ve 2 ila 5 cm genişliğinde, üçgensi ila eliptik biçimlidir. Küçük ve iki dudaklı çiçekler gösterişli ve kokuludur. Pembe ya da beyaz renkli olan bu çiçeklerde soluk mor benekler görülür. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Tarla, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kedi nanesi.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “Nepete” anlamına gelir. Antikçağda önemli bir Etrüsk şehri idi. Günümüzdeki adı Nepi’dir. Tür adı Latince “kedi ile ilgili” anlamına gelir. Türün tüketen kedilerde normal olmayan davranışlara sebep olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Mentha cataria vulgaris & major”dur.

Mutfak

Çay olarak tüketilir. Genç yapraklar çiğ olarak tüketilebilir. Salatalara eklenir.

Geleneksel tıp

Sindirim sistemi bozukluklarının tedavisinde ve terlemeyi harekete geçirdiği için ateşi azaltmada faydalıdır. Sambucus nigra ile birlikte kullanıldığında daha etkilidir. Yapraklar ve çiçekli üst kısımlar spazm çözücü, öksürük giderici, büzücü, gaz giderici, terletici, hafif adet akışı teşvik edici, soğutucu, sakinleştirici, hafif uyarıcı ve tonik etkilidir.

Dioscorides: İçilerek yılan ısırmalarına karşı kullanılır. Kaynatılarak içildiğinde fıtık, konvülsiyon, astım ve üşüme durumlarında etkilidir. Zehirlere karşı panzehir görevi görür. Peynir altı suyu ile birlikte alındığında fil hastalığı vakalarında faydalıdır. Bulunulan bölgeye serpiştirildiğinde yılanları uzaklaştırır. Morluk gidericidir. Kurtları öldürmek için suyu kulaklara damlatılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Fare, sivrisinek ve sinek, ayrıca bazı haşereleri kovucu özelliği vardır. Cellatlar, idamlardan önce sinirlerini sakinleştirmek için bitki kullanırdı. Hayvanlardaki pireleri kovmak için demlenerek hayvanların tüylerine sürülür.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 570. 1753. L.

Bir Yorum Yazın