İçeriğe geç

Neottia nidus-avis (Asalak salep)

Asalak salep


Anahtar kelimeler: Nadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Asalaksalep › Asalak salep

Dağılımı

Kuzey Afrika ile Avrupa’dan Kafkasya’ya kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde kalındır ve kahverengimsi pullarla örtülüdür. Pullar küt ve 3 ila 5 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu görece sıkı ancak alt bölümde daha gevşek ve 20 ila 30 arası çiçeklidir. Bırahte mızraksı, ucu sipsivri ve yumurtalık ile aynı uzunluktadır. Çanak ve taç yapraklar yumurtamsı, ucu küt, kukuletalı ve 10 ila 12 mm çapındadır. Dudak yayık, kıvrık, çiçek örtüsünün iki katı uzunlukta ve alt bölümü hafifçe içbükeydir. Fotosentez yapma yeteneğinden yoksundur. Besinlerinin ağaç köklerinden çeken mantarlardan beslenir. Bitki çürümekte olan ağaç yaprakları arasında görülür ve renginin de kahverengi olması nedeniyle fark edilmesi güç olabilir. Tohumlarının çimlenmesi toprakta ilişkili mantarı bulmaları ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle insan eliyle üretilmesi hayli güçtür.

Gözlem

Genellikle Kayın ormanlarında görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Gölcük ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Asalak salep.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

300-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “yuva” anlamına gelir. Cinsin kök yapısı çok sayıda iç içe geçmiş kökten oluşur ve yüzeysel olarak kuş yuvasını andırır. Tür adı Latince “kuş yuvası” anlamına gelir ve atıf cins atfı ile aynıdır.

Biliyor musunuz?

Bitki güçlü ve küflü/tatlı bir koku yayar. Bu koku çok sayıda sinek türünü (özellikle Diptera) ve muhtemelen karıncayı kendine çeker. Bu bitkinin tozlanmasına yardımcı olur ve bu nedenle bitkinin üzerinde örümcek ağlarının görülmesi yaygındır.

Fotoğrafları

Literatür

Mémoires du Muséum d’Histoire Naturelle 4: 59. 1818. (L.) Rich.

Bir Yorum Yazın