Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Neotinea tridentata

Fotoğraf

Bakımı

Neotinea tridentata çok yıllık bir ottur. nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Neotinea tridentata çayır, yamaç ve çalılıklarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Three toothed orchid; Katranalacası.

Etimoloji

Cins adı Latince yeni Vincenzo Tineo’ya (1791- 1856, İtalyan bitki bilimci); tür adı ise Latince üç dişli (Labellum loblarına işaret eder) anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Geophyte
Flora Bölgesi: Mediterranean
Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Asparagales
Familya:
Cins: Neotinea
Görüldüğü Yer: Ballıkayalar Tabiat Parkı
Görüldüğü Yer: Derbent Deresi
Görüldüğü Yer: Kocaeli Kent Ormanı
Görüldüğü Yer: Sapanca Gölü

Tanım

Lindleyana 12: 122 1997.

Tanımlayan

Video

Yapısı

Neotinea tridentata 15 ila 45 cm. büyüyebilir. Tabana yakın 3 ila 4 arası ovat ila lanseolat yapraklıdır. Başak küresel ila ovoid, yoğun çiçekli ve çiçekler gül renklidir. Sepal birbirine yakın, akuminat ve koyu kırmızı damarlıdır. Labelllum beyazımsı gül renkli ve koyu mor benekli, papillöz, 3 loblu; yanal loblar hilal biçimden ileri yönelik, trunkat, dentat; orta lob yanal lobları aşar durumda, kuneat, sığca çentikli ya da iki lobludur. Mahmuz silindirik, ovaryumdan daha kısadır. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006 (Orchis tridentata)

Flora of Turkey

Plant 15–45 cm, with 3–4 ovate to lanceolate leaves near base and a few amplexicaul sheaths above. Spike globose to ovoid, ± densely flowered, flowers rose. Sepals connivent, acuminate, veined dark red. Labellum whitish-rose with darker purple dots, papillose, 3-lobed; lateral lobes falcately directed forwards, truncate, dentate; middle lobe exceeding lateral lobes, cuneate, shallowly notched or bilobed with diverging denticulate lobules, sometimes with a minute tooth between. Spur cylindrical, shorter than ovary, descending. Fl. 4-5. Grassy places, macchie, scrub, s.l.−1600 m. VIII:519.

Bitki Veritabanları

       

Share

Yorum yazın