İçeriğe geç

Nasturtium officinale (Su teresi)

Su teresi


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiSucul bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Suteresi › Su teresi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 90 cam arası uzayabilir. Sucul bir bitkidir. Yapraklar 8 ila 10 cm uzunluğundadır. Beyaz çiçekler dört taç yapraklıdır. Kokulu ve baharatlıdır. Sitolonları vasıtasıyla yayılır. Gövde tüysüzdür. Yapraklar tüysüzdür ve çiçek kuruluna yakınlaştıkça küçülürler. Yapraklar teleksi, saplı, yaprakçıklar yuvarlak, yaprak kenarı düz ya da yılankavidir. Çiçek sapı tüysüz ve incedir. Tohumlar temmuz ve ekim ayları arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. -15 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem

Sulak alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Su teresi, Acı gerdeme, Cırcır, Çakandura, Çünk, Derdime, Ispatan, Kordomot, Kerdeme, Kurbağapisliği, Su gerdemesi, Su kerdemesi, Su mancası, Tizik, Yabani tere, Gudime.

Çiçek zamanı

Mart-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “burun çarpıtma” anlamına gelir. Bitkilerin keskin tadına işaret eder. Tür adı Latince “tedavi edici” anlamına gelir. Türün geleneksel olarak tıbbi amaçlarla kullanılmasına işaret eder.

Mutfak

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. A ve C vitamini bakımından zengindir.

Geleneksel tıp

Yapraklar iskorbüt hastalığı önleyici, temizleyici, idrar ve balgam söktürücü, müshil, diş ağrısı giderici, uyarıcı ve mide ağrısı gidericidir. Yeni sıkılmış meyve suyu göğüs ve böbrek şikayetlerinin tedavisinde dahili ve harici olarak kullanılmıştır.

Dioscorides: Çiğ olarak tüketilebilir. İdrar söktürücüdür. Geceleri uygulanırsa güneş yanıklarını gidericidir.

Philinus: Baş ağrısı gidericidir.

Plinius: Kusma önleyici ve hıçkırık gidericidir. İdrar söktürücüdür. Uyanık kalmak isteyen kişiler sirke ile birlikte başlarına uygular.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Hortus Kewensis; or, a Catalogue of the Plants Cultivated in the Royal Botanic Garden at Kew. London (2nd ed.) 4: 110. 1812. W.T.Aiton

Bir Cevap Yazın