İçeriğe geç

Narcissus tazetta (Nergis)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Nergis › Nergis

Süs bitkisiTıbbi bitkiKozmetik.

15 ila 65 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı 2 ila 6 cm uzunluğunda ve 2,5 ila 5 cm genişliğindedir. Yapraklar 20 ila 75 cm uzunluğunda, 5 ila 14 mm genişliğinde ve yeşil ya da mavi yeşil renklidir. Sıkapa 1,5 ila 6,5 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 2 ila 10 arası çiçek bulundurur. Çiçekler kokuludur. Çiçek sapı 3 ila 7,5 cm uzunluğundadır. Çiçek örtüsü bölümleri beyaz ya da sarı renkli, yayık, 8 ila 17 mm uzunluğunda ve 4 ila 11 m genişliğindedir. Taç sarı ila turucu renkli, 2,5 ila 6 mm uzunluğunda ve 4,5 ila 12 mm genişliğindedir. Erciklerin boyları eşit değildir. Şubat, mart ve nisan aylarında çiçek açar.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasından Afganistan’a kadar olan bölgede, ayrıca Çin ve Japonya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Süs bitkisi olarak bahçelere ve peyzaj alanlarına dikilmektedir. Doğal olarak orman kenarları, kayalık bölgeler, sulak alanlar ve çalılıklarda görülür. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Nergis adı ile bilinmektedir.

Şubat ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yatıştırıcı bir bitkidir. Çıban ve meme iltihabı tedavisinde kullanılır. Kök kusturucudur. Baş ağrısını hafifletmek için kullanılır. Kökü kıyılarak cilt sorunlarında iltihap giderici olarak kullanılır.

Yapraklarında elde edilen yağ parfüm yapımında kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Narcissus tazetta (Nergis) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/narcissus-tazetta/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın