İçeriğe geç

Najas minor (Küçük superisi)

Küçük superisi


Anahtar kelimeler: Sucul bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kurbağakaşığı takımı › Kurbağazehirigiller › Superisi › Küçük superisi

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde Amerika kıtasında da yayılış göstermektedir ve buralarda istilacı tür statüsünde olup yerel flora ve faunayı tehdit etmektedir.

Genel bilgiler

80 cm büyüyebilir. Yoğun kümeler halinde görülür ve gövde oldukça dallıdır. Gövde kolaylıkla kırılabilir ve bu parçalardan çoğalabilir. Çiçekler küçüktür ve yaprak koltuklarında küme halindedir. Yapraklar karşılıklı, dallanmamış, kayış şeklinde ve 4,5 cm uzunluğunda ve 0,5 ila 1 mm genişliğindedir. Yapraklar dişlidir ve bu çıplak gözle görülebilir. Yaprak kılıfları 2 ila 3 mm, kulakçıklar 0,5 mm uzunluğunda, yuvarlak ve dişlidir. Meyve 2,5 mm uzunluğundadır. Yapraklar dişlidir ve bu çıplak gözle görülebilir. Haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında çiçek açar. Tohumlar olgunlaştıklarında gövdeler oldukça kırılgan hale gelir, bu bitkinin tohum dağıtma stratejisinin bir parçasıdır. Kırılan gövdeler bitkinin tohumlarını su akıntıları ile birlikte uzak mesafelere taşır.

Gözlem

Su kaynaklarında görülür. Körfez ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Küçük superisi.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “su perisi” anlamına gelir. Cinsin sucul karakterine işaret eder. Adını kaynak, dere, akarsu gibi tatlı su kaynaklarında yaşadığına inanılan nemflerden (Ναϊάς) almıştır. Dilimizde de superisi olarak bilinen bu bitkiler sadece tatlı su kaynaklarında görülmektedir. Tür adı Latince “küçük” anlamına gelir. Türün cins içindeki boyutuna işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Auctarium ad Synopsim Methodicam Stirpium Horti Reg. Taurinensis 3. 1773. All.

Bir Yorum Yazın