İçeriğe geç

Myrtus communis (Mersin)

  Bitkiler › Mersin takımı › Mersingiller › Mersin › Mersin

  Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

  5 metre büyüyebilir. Yapraklar 2 ila 5 cm uzunluğundadır. Çiçekler beyaz ya da pembe, beş taç yapraklı ve çok erciklidir. Meyveler olgunlaştığında mavimsi siyah renkte olurlar. Çiçekler erseliktir. Budamaya karşı oldukça hoşgörülüdür. Popüler bir süs bitkisidir. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar ekilmeden 24 saat önce ılık suda bekletilmelidir. Bunlar kış aylarında sera ortamında ekilebilir.

  Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

  Kayalık yamaçlar, çalılıklar ve deniz kenarında görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

  Dilimizde Mersin, Murt, Elduran, Eldüren, Mord, Mort, Sazak ağacı ve Zazak adları ile bilinmektedir.

  Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar.

  Deniz seviyesinden 500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

  Meyveleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Meyvelerinden içecek elde edilir. Yapraklar yemeklerde çeşni olarak kullanılır. Çiçekleri salatalara eklenir.

  Yapraklar aromatik, balzamik, hemostatik ve toniktir. Üriner enfeksiyonlar, sindirim sorunları, vajinal akıntı, bronş tıkanıklığı, sinüzit ve kuru öksürüklerin tedavisinde dahili olarak alınmaktadır. Harici olarak hemoroid ve yara tedavisinde kullanılır. Diş eti iltihabı vakalarında başvurulur. Meyvesi gaz gidericidir.

  Erozyon kontrolünde kullanılır. Kabuk, yaprak ve çiçeklerinden elde edilen yağ, parfüm, sabun ve cilt bakım ürünleri yapımında kullanılır.

  Doğan, Hüseyin (2022). Myrtus communis (Mersin) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/myrtus-communis/ Erişim tarihi: 21 March 2023

  Bir Yorum Yazın