İçeriğe geç

Myrtus communis (Mersin)

Mersin


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Mersin takımı › Mersingiller › Mersin › Mersin

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

5 metre büyüyebilir. Yapraklar 2 ila 5 cm uzunluğundadır. Çiçekler beyaz ya da pembe, beş taç yapraklı ve çok erciklidir. Meyveler olgunlaştığında mavimsi siyah renkte olurlar. Çiçekler erseliktir. Budamaya karşı oldukça hoşgörülüdür. Popüler bir süs bitkisidir. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar ekilmeden 24 saat önce ılık suda bekletilmelidir. Bunlar kış aylarında sera ortamında ekilebilir.

Gözlem

Kayalık yamaçlar, çalılıklar ve deniz kenarında görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Mersin, Murt, Elduran, Eldüren, Mord, Mort, Sazak ağacı, Zazak.

Çiçek zamanı

Haziran-Ekim ayları.

Yükseklik

0-500 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Semitik dillerdeki Commiphora myrrha ağacının adı olan “mürr” kelimesinden türetilmiş olması muhtemeldir. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün geniş yayılış alanına işaret eder.

Mutfak

Meyveleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Meyvelerinden içecek elde edilir. Yapraklar yemeklerde çeşni olarak kullanılır. Çiçekleri salatalara eklenir.

Geleneksel tıp

Yapraklar aromatik, balzamik, hemostatik ve toniktir. Üriner enfeksiyonlar, sindirim sorunları, vajinal akıntı, bronş tıkanıklığı, sinüzit ve kuru öksürüklerin tedavisinde dahili olarak alınmaktadır. Harici olarak hemoroid ve yara tedavisinde kullanılır. Diş eti iltihabı vakalarında başvurulur. Meyvesi gaz gidericidir.

Galen: Kanama durdurucu ve etkili bir büzücüdür. Tohumları mesaneye faydalıdır. Akrep sokmalarına karşı kullanılır. Özsuyu yara temizleyicidir. Yine özsuyundan siyah bir saç boyası elde edilir. Buğday unu ile karıştırılarak gözdeki şişliklere uygulanır. Isıtılarak kulak içine konulduğunda, kulak iltihaplarını gidericidir. Yaprakları ishal vakalarında kullanılır.

Dioscorides: Yapraklarından elde edilen yağ çeşitli cilt sorunlarında kullanılır. Terlemeyi engeller.

Plinius: Yağı diş eti hastalıkları, diş ağrısı, dizanteri, uterus ülserleri, mesane hastalıkları, döküntüler ve yanıkları tedavi eder. Vücuttaki kötü kokuları giderir.

İbn-i Sînâ: İshali keser. Damarları daraltır. Kaynatılarak kırık kemiklere uygulanırsa kemiklerin kaynamasını sağlar. Yağı ve öz suyu saç köklerini güçlendirerek dökülmelerini engeller. Kuru yaprakları kötü vücut kokusunu giderir. Kızarıklık, kaşıntı, sivilce ve benzeri iltihaplı şişlere faydalıdır. Baş ağrısını giderir. Kalbi güçlendirir. Tohumları öksürük gidericidir. Mide güçlendiricidir. Meyvesinin suyu idrar söktürücüdür. Tohumlarından elde edilen şurup akrep ve böcek sokmalarına karşı etkilidir.

Birûni: Hükümranlık simgesi olarak kullanılır.

İbnü’l-Baytâr: Kan tükürme vakalarında kullanılır. Akrep ve yılan sokmalarına karşı etkilidir. Meyveleri pişirilerek saçları siyahlatmak için kullanılır.

Tıbb-ı Nebevî: Dalları ile diş temizlenmesi uygun görülmemiştir. Adet dönemindeki kokunun giderilmesi için yaprakları kullanılır.

Muyîddin Mehî: Şerbeti ishal vakalarında kullanılır.

Abdulvehhâb bin Yusuf: Çocuklarda böbrek zayıflığını gidermek için tohumları kullanılır. Kalp ve mideyi güçlendirir.

Eşref bin Muhammed: Çocuklarda isilik vakalarında yaprağının suyu ve yağı uygulanır.

Biliyor musunuz?

Erozyon kontrolünde kullanılır. Kabuk, yaprak ve çiçeklerinden elde edilen yağ, parfüm, sabun ve cilt bakım ürünleri yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 471. 1753. L.

Bir Yorum Yazın