Site icon Kocaeli Bitkileri

Myosotis laxa subsp. cespitosa (Hüthütgözü)

Myosotis laxa subsp. cespitosa

Myosotis laxa subsp. cespitosa: 12/04/2018; Sapanca Gölü; 42 m.; sulak alan. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

15 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselicidir. Bitkinin tamamı yukarı dönük yaslanıcı tüylerle kaplıdır. Taban yaprakları 3 cm uzunluğunda ve 0,5 cm genişliğinde, kaşıksı, olgunluk zamanı kururlar. Gövde yaprakları daha küçük, yumurtamsı dikdörtgensidir. Çiçek kurulu iki ayrı sıra halindedir, alltaki çiçek sapı daha uzunken, üsttekiler çanaktan daha kısadır. Çanak meyve zamanı 6 mm uzunluğunda, tüp lobların iki katı kadar uzunluktadır. Taç ayası 3 mm çapında, çay tabağı biçiminde ve parlak mavi renklidir. Meyve 1,2 mm uzunluğunda, elipsoit ila oval ve kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Sulak alanlarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde hüthüt gözü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kaynaklıdır ve fare kulağı anlamına gelmektedir. Bu cinse bağlı türlerin taç yapraklarının fare kulağını andırmasına işaret eder. Geleneksel Arapça metinlerde buna uygun olarak bitki azan’ül-far (آذان الفار) olarak geçmektedir. Bitkinin çoğu dildeki yaygın adı ise unutma benidir. Rivayete göre Hz. Adem, canlıların isimlerini meleklerin karşısında sayarken oldukça ufak bu bitkiyi gözden kaçırmış ve bitki de dile gelerek “beni unutma” diye seslenmiş. Bunun üzerine bitkinin adı “unutma beni” olarak kalmıştır. Tür adı Latince gevşek anlamına gelir. Türün çiçek kuruluna işaret eder. Alttür adı Latince çim yığını anlamına gelir. Alttürün genel görünümüne işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version