Myosotis incrassata (Deli kuşgözü)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Myosotis incrassata (Deli kuşgözü) genelde makilik alanların sınırlarında görülen ve bahar ortasından yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Boraginales

Hodan takımı

Boraginaceae

Hodangiller

Myosotis

Unutmabeni

Tanımı

Myosotis incrassata (Deli kuşgözü) genellikle 5 ila 20 cm büyüyebilen bir bitkidir. Dik ve kıl benzeri tüylerle kaplıdır. Bunlar tabanda yayılıcıdır. Gövde dik ya da yükselici, genellikle tabanda çok dallıdır. Taban yaprakları 4 cm uzunluğunda ve 1 cm genişliğinde, gövde yaprakları daha küçük ve yumurtamsı mızraksıdır. Çiçek kurulu çok sayıda çiçek barındırır, çiçek sapı meyve zamanı çomaksı, tepeye doğru kalınlaşma eğilimindedir. Taç ayası 3 mm çapında, çay tabağı biçiminde, mavi ya da nadiren beyaz renkli ve tüpler çanaktan daha kısadır. Meyve 1,2 mm uzunluğunda ve kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çayırlar, tarlalar ve yol kenarında görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda Körfez ve Gebze ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde deli kuşgözü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kaynaklıdır ve fare kulağı anlamına gelmektedir. Bu cinse bağlı türlerin taç yapraklarının fare kulağını andırmasına işaret eder. Geleneksel Arapça metinlerde buna uygun olarak bitki azan’ül-far (آذان الفار) olarak geçmektedir. Bitkinin çoğu dildeki yaygın adı ise unutma benidir. Buna göre Hz. Adem, canlıların isimlerini meleklerin karşısında sayarken oldukça ufak bu bitkiyi gözden kaçırmış ve bitki de dile gelerek “beni unutma” diye seslenmiş. Bunun üzerine bitkinin adı “unutma beni” olarak kalmıştır. Tür adı Latince kalın anlamına gelir ve bu bağlamda türün çiçek sapının kalınlaşma eğilimine işaret eder.

Fotoğrafları