Myosotis discolor (Alaca boncuk)

Tanımı

10 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde ince, tabandan dallı ve diktir. Taban yaprakları 4 cm uzunluğunda ve 1 cm genişliğinde, mızraksı, tepede küttür. Gövde yaprakları şeritsi, yumurtamsı mızraksı, üsttekiler sivridir. Dik tüylerle kaplıdır. Çiçek kurulu 2 mm’den küçük çiçeklerden oluşur ve gövdenin üstünde görülürler. Bunlar alt bölümde gevşek, üst bölümde yoğundur. Çiçekler başlangıçta sarı ya da krem rengi iken zamanla pembeye ve sonra da maviye dönerler. Taç 4 mm uzunluğunda, çay tabağı biçimindedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Çayırlar, tarlalar ve yol kenarında görülür. Dilovası ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde alacaboncuk adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kaynaklıdır ve fare kulağı anlamına gelmektedir. Bu cinse bağlı türlerin taç yapraklarının fare kulağını andırmasına işaret eder. Geleneksel Arapça metinlerde buna uygun olarak bitki azan’ül-far (آذان الفار) olarak geçmektedir. Bitkinin çoğu dildeki yaygın adı ise unutma benidir. Rivayete göre Hz. Adem, canlıların isimlerini meleklerin karşısında sayarken oldukça ufak bu bitkiyi gözden kaçırmış ve bitki de dile gelerek “beni unutma” diye seslenmiş. Bunun üzerine bitkinin adı “unutma beni” olarak kalmıştır. Tür adı Latince rengini kaybeden anlamına gelir. Türün çiçek renklerinin zamanla değişmesine işaret eder.

Fotoğrafları