İçeriğe geç

Myosotis arvensis (Kardeşboncuğu)

Kardeşboncuğu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Unutmabeni › Kardeş boncuğu

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Kafkasya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

40 cm büyüyebilir. Gövde genellikle tabandan itibaren çok dallı ve yumuşak tüylüdür. Çiçekler gri mavi, 3 ila 5 mm genişliğinde, profilden tabak şekilli, çanak yaprak tüpü kancalı tüylüdür. Olgun meyveler kahverengi ve parlaktır. Tabandaki yapraklar ters mızraksı, 8 cm uzunluğunda ve 1,5 cm genişliğinde, saplı ve bir rozet halindedir, bunlar çiçeklenme zamanı genelde solarlar, üst yapraklar ise almaşlı dizilişli ve sapsızdır. Kazık kök kısadır. Taç mavi, kaynaşık ve beş lobludur. Taç ayası fincan biçimlidir. Çanak kaynaşık, çan biçimli ve beş lobludur. Meyve siyahımsıdır. Tohumlar toprakta, uygun koşullar oluşuncaya kadar çimlenmeden 30 yıl canlı kalabilir.

Gözlem

Çayırlar, tarlalar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kardeş boncuğu.

Çiçek zamanı

Nisan-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kaynaklıdır ve “fare kulağı” anlamına gelmektedir. Bu cinse bağlı türlerin taç yapraklarının fare kulağını andırmasına işaret eder. Geleneksel Arapça metinlerde buna uygun olarak bitki azan’ül-far (آذان الفار) olarak geçmektedir. Bitkinin çoğu dildeki yaygın adı ise “unutma beni”dir. Rivayete göre Hz. Adem, canlıların isimlerini meleklerin karşısında sayarken oldukça ufak bu bitkiyi gözden kaçırmış ve bitki de dile gelerek “beni unutma” diye seslenmiş. Bunun üzerine bitkinin adı “unutma beni” olarak kalmıştır. Tür adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Türün tarlaları tercih etmesine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae campis aridis” olarak belirtilmiştir.

Geleneksel tıp

Büzücüdür. Konjonktiv iltihabı gibi bazı göz rahatsızlıklarında etkilidir.

Fotoğrafları

Literatür

The Vegetable System. Or, the internal structure and the life of plants; their parts, and nourishment, explained; their classes, orders, genera, and species, ascertained, and described; in a method altogether new: comprehending an artificial index and a natural system. 7: 55. 1764. (L.) Hill.

Bir Yorum Yazın