İçeriğe geç

Myosotis alpestris (Boncuk otu)

Boncukotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Süs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Unutmabeni › Boncukotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

5 ila 35 cm büyüyebilir. Kısa rizomlu ve birkaç rozetlidir. Gövde alt bölümde tüylü ya da tüysüzce, üst bölümde yaslanıcı tüylüdür. Taban yaprakları belirgin ya da belirgin olmayan biçimde saplı, yumurtamsı ila eliptik, tüylü, zaman zaman alt yüzeyde tüysüzcedir. Gövde yaprakları çeşitli, yumurtamsı ila şeritsidir. Çiçek sapı meyve zamanı dik yayık ve çanaktan daha uzun değildir. Meyve zamanı çanak 7 mm uzunluğunda, yoğun tüylü, kancalı kıllı ya da değil ve dökülücü değildir. Taç yaprak ayası tekerleksi, 8 mm çapında ve mavi renklidir. Meyve 1,8 mm uzunluğunda, genişçe yumurtamsı ila eliptik, siyah, tepede küttür. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Alpin çayırlar, kayalık yamaçlar ve yol kenarında görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Boncukotu.

Çiçek zamanı

Nisan-Ağustos ayları.

Yükseklik

600-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kaynaklıdır ve “fare kulağı” anlamına gelmektedir. Bu cinse bağlı türlerin taç yapraklarının fare kulağını andırmasına işaret eder. Geleneksel Arapça metinlerde buna uygun olarak bitki azan’ül-far (آذان الفار) olarak geçmektedir. Bitkinin çoğu dildeki yaygın adı ise “unutma beni”dir. Rivayete göre Hz. Adem, canlıların isimlerini meleklerin karşısında sayarken oldukça ufak bu bitkiyi gözden kaçırmış ve bitki de dile gelerek “beni unutma” diye seslenmiş. Bunun üzerine bitkinin adı “unutma beni” olarak kalmıştır. Tür adı Latince “alpin” anlamına gelir. Türün alpin bölgeleri tercih etmesine işaret eder.

Geleneksel tıp

Büzücü ve oftalmiktir. Losyon olarak kullanıldığında birçok göz hastalığı için ilaçtır. Toz haline getirilerek lapa halinde yaralara uygulanır. Yaprakların elde edilen su burun kanaması durdurucudur.

Fotoğrafları

Literatür

Flora Boëmica 3: 26. 1794. F.W.Schmidt

Bir Yorum Yazın