Muscari tenuiflorum (Püsküllü baş)

derleyen:

cins:

Tanımı

Bazı kaynaklarda Leopoldia tenuiflora adı ile geçmektedir. 20 ila 60 cm büyüyebilir. Soğanı yumurtamsı ve 2 ila 3 cm çapındadır. Gömlek soluk grimsi renklidir. Yapraklar 3 ila 7 arası sayıda, 15 ila 30 cm uzunluğunda ve 4 ila 20 mm uzunluğunda, uçları sivri ve şeritsidir. Sıkapa yapraklardan daha uzundur. Çiçek kurulu gevşek, silindirik ve 30 ila 150 arası çiçek barındırır. Fertil çiçekler menekşe, steril çiçekler ise açık menekşe renklidir. Kapsül genişçe yumurtamsı ila dairesel ve 12 ila 16 mm uzunluğundadır. Tohumlar 2 ila 3 mm çapındadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Avrupa’dan İran’a kadar olan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alan, çalılık ve kayalık yamaçlar görülür. Gebze ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde püsküllübaş adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca misk kokulu anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türler hoş kokuları ile bilinir. Cinsin Türkçe adı olan müşkürümün, cinsin adından türetildiği anlaşılmaktadır. Tür adı Latince ince çiçekli anlamına gelir. Steril çiçeklere işaret eder.

Fotoğrafları