Muscari comosum (Morbaş)

derleyen:

cins:

Tanımı

Bazı kaynaklarda Leopoldia comosa adı ile geçmektedir. 20 ila 60 cm büyüyebilir. Soğanı 1,5 ila 3,5 cm çapındadır. Gömlek pembe renklidir. Yapraklar 3 ila 5 arası sayıda, dik yayık, şeritsi, 7 ila 40 mm uzunluğunda ve 5 ila 17 mm genişliğinde ve genellikle sıkapadan daha kısadır. Çiçek kurulunun üst bölümünde parlak mavi ila menekşe mavisi steril çiçekler, alt bölümde ise kahverengimsi yeşil fertil çiçekler yer alır. Çiçek kurulu gevşek, silindirik ve 15 ila 100 arası sayıda çiçeklidir. Kapsül genişçe yumurtamsı eliptik ila daireseldir. Tohumlar 2 ila 3 mm çapındadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alan, çalılık, kayalık yamaçlar ve tarlalarda görülür. Kartepe ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde morbaş adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca misk kokulu anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türler hoş kokuları ile bilinir. Cinsin Türkçe adı olan müşkürümün, cinsin adından türetildiği anlaşılmaktadır. Tür adı Latince çok yapraklı anlamına gelir. Türün yediye kadar yaprağı bulunabilir. İkili adlandırma öncesi adı “Hyacinthus comosus major purpureus”tur.

Gıda

Soğanı pişirilerek tüketilebilir. Soğanlar acılıklarının giderilmesi için bir gün soğuk suda bekletilir ve sonra zeytinyağı ile kızartılarak tüketilir.

Tıp

Soğanı iştah açıcı ve idrar söktürücüdür. Soğan musilaj bakımından zengindir ve lapa halinde cilt kızarıklıklarına uygulanır.

Fotoğrafları