Muscari armeniacum (Dağ sümbülü)

derleyen:

cins:

Tanımı

10 ila 40 cm büyüyebilir. Soğanı 1 ila 2,5 cm çapındadır. Yapraklar 3 ila 5 arası sayıda, şeritsi ila darca şeritsi mızraksı, 10 ila 30 cm uzunluğunda ve 1 ila 5 mm genişliğinde ve üst yüzeyi yeşil renklidir. Çiçek kurulu sıkı, yumurtamsı ila silindirik, 1,5 ila 4 cm uzunluğunda ve  ila 1,5 cm genişliğindedir ve meyve zamanı uzayarak gevşek hale gelir. Fertil çiçekler gökmavi ya da menekşe lekeli, steril çiçekler soluk renklidir. Kapsül ters yumurtamsı ila dairesel ve 4 ila 6 mm uzunluğundadır. Tohumlar 1,8 ila 2,2 mm çapındadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Avrasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alan, çalılık, deniz kenarı, çayır ve kayalık yamaçlar görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde gavurbaşı, ermeni sümbülü, arap sümbülü, dağ sümbülü ve üzüm sümbülü adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca misk kokulu anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türler hoş kokuları ile bilinir. Cinsin Türkçe adı olan müşkürümün, cinsin adından türetildiği anlaşılmaktadır. Tür adı Latince Ermenistan anlamına gelir. John Gilbert Baker’ın özgün tanımında epitet tercihi ile ilgili detay yoktur ancak türün yayılış alanı Ermenistan ile sınırlı olmayıp, Avrasya bölgesidir.

Tıp

Yapraklar deri kızartıcı ve toniktir. Bitki bazen harici olarak romatizma tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. merhaba yapraklarin toksik ancak ciceklerinin yenebilir oldugunu ve bununla limonata veya surup vb yaptiklarini gordum bu konuda bilginiz var mi

    1. Evet çiçek ve tomurcukları yenilebilir ancak eser düzeyde bir soğan tadı verebilir sadece.

  2. lütfen bu sitedeki bilgileri kitap haline getirin

Görüşünüzü Yazın