Mummenhoffia alliacea (Soğan dağarcığı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Mummenhoffia alliacea (Soğan dağarcığı) genelde ekili arazilerin civarında görülen ve bahar aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Brassicaceae

Turpgiller

Mummenhoffia

Soğandağarcığı

Tanımı

Mummenhoffia alliacea (Soğan dağarcığı) halihazırda bazı kaynaklarda Thlaspi alliaceum olarak geçmektedir. Genellikle 15 ila 70 cm büyüyebilen kazık köklü tek yıllık bir bitkidir. Genellikle tüysüzdür. Gövde dik ya da yükselici olup boyunca seyrek ya da yoğun biçimde tüyler görülebilir. Taze iken sarımsak benzeri bir kokusu vardır. Yapraklar tüysüz ve mat yeşil renklidir. alt gövde yaprakları belirsiz biçimde saplı, kaşıksı, küt uçlu, kenarları dalgalı dişli, 5 cm uzunluğunda ve 1 cm genişliğindedir. Orta ve üst gövde yaprakları sarılıcı, tabanda okbaşlı, ters yumurtamsı, ters mızraksı ya da eliptik, küt uçlu ve dişli ila neredeyse düz kenarlıdır.

Çiçek durumu yalancı şemsiye halinde, meyve zamanı görece gevşek ve 25 cm uzunluğundadır. Taç yapraklar morumsu yeşil renkli, zarsı kenarlı, dikdörtgensi ve 1 ila 1,7 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar beyaz renkli, genişçe kaşıksı ve 2 ila 3 mm uzunluğundadır. Ercikler taç yapraklardan daha kısadır. Başçıklar sarı renklidir. Meyve ters yumurtamsı ve 5 ila 11 mm uzunluğundadır. Tohumlar siyahımsı kahverengi, ters yumurtamsı ve yüzeyleri ağsıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak günümüzde Amerika kıtasında da doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Gölgeli bölgelerde görülen bitki umumiyetle mart ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 300 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde soğan dağarcığı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 12 Kasım 1956 doğumlu Alman bitkibilimci Klaus Mummenhoff‘a adanmıştır. Brassicaceae ailesine yaptığı katkıları ile bilinmektedir. Tür adı Latince sarımsak gibi anlamına gelir. Türün erken dönemde sarımsak benzeri bir kokuya sahip olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Thlaspi allium redolens”tir.

Fotoğrafları