İçeriğe geç

Monotropa hypopitys (Sarı kuşyuvası)

Bitkiler › Funda takımı › Fundagiller › Sarıkuşyuvası › Sarı kuşyuvası

Nadir bitki.

Bazı kaynaklarda Hypopitys monotropa olarak geçer. Çok yıllık parazit bir bitkidir. 10 ila 26 cm büyüyebilir. Kirli sarı renklidir. Gövde (aslında çiçek kurulu) çıplak ya da sadece üst bölümde havlıdır. Yapraklar dilsi, 1,5 cm uzunluğunda ve gövdenin tabanına doğru küme halindedir. Çiçek kurulu salkım halinde, başlangıçta tek taraflı, 3 ila 12 arası sayıda çiçekli ve çiçekler sıkışık haldedir. Çiçek sapı 6 ila 10 mm uzunluğundadır. Bırahte yumurtamsı ve 2 cm uzunluğundadır. Çiçekler 4 ila 5 parçalıdır. Taç ve çanak 0,8 ila 1,7 cm uzunluğunda, beyazımsı ya da sarımsı, taç yapraklar tabanda kesecikli ve tepede omurgalı, çıplak ya da iç bölümde sert tüylüdür. Ercik 8 ya da 10 adettir. İplikçik 8 ila 10 mm uzunluğunda çıplak ya da değil ve başçık 2 mm uzunluğundadır. Yumurtalık 4 ila 5 bölümlüdür. Klorofilden yoksundur ve besinlerini mantarlardan elde eder. Çiçekler başlangıçta baş aşağı sarkık iken meyve zamanına doğru dikleşir. Bal gibi koktuğu rapor edilir.

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çam, Köknar ve Meşe ormanlarında görülür. Gölcük ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sarı kuşyuvası adı ile bilinmektedir.

Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

600 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaz aylarında çiçek açan bireyler sarı renkli ve seyrek tüylü iken, güz aylarında çiçek açan bireyler kırmızı renkli ve yoğun tüylüdür. Bitkinin çiçek açma süresi yaz başından kış ortasına dek sürebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Monotropa hypopitys (Sarı kuşyuvası) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/monotropa-hypopitys/ Erişim tarihi: 2 February 2023

Bir Yorum Yazın