İçeriğe geç

Moltkia coerulea (Mavi kesen)

Mavikesen


Anahtar kelimeler: İran-Turan elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Kesenotu › Mavikesen

Dağılımı

Bitki doğal olarak Türkiye, Kafkasya ve İran’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 20 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici ve basittir. Taban yaprakları 50 ila 80 mm uzunluğunda, ters mızraksı, tepede küt, tabanda daralıcı, gövde yaprakları 20 ila 35 mm uzunluğunda, dikdörtgensi, tepede sivri ve sapsızdır. Çiçek kurulu 2 ila 3 arası terminal salkım halinde, çiçek zamanı başçıklı, meyve zamanı ise uzunlamasınadır. Bırahte yumurtamsı mızraksı ve tepede sivridir. Çanak neredeyse sapsız, 3 ila 4 mm uzunluğunda ve lobları sivridir; meyve zamanı çanak kısaca saplı ve 6 ila 8 mm uzunluğundadır. Taç koyu mavi renkli, 10 ila 12 mm uzunluğundadır. Meyve 4 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yamaçlar ve tarlalar görülür. Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görsel Yuri Pirogov’un izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Mavikesen.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

800-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Joachim Godske Moltke’a” anlamına gelir. 25 Temmuz 1746 – 5 Ekim 1818 tarihleri arasında yaşamış Danimarkalı devlet adamı. Tür adı Latince “mavi” anlamına gelir. Türün çiçek rengi itibariyle Moltkia aurea’dan ayırt ediciliğine işaret eder.

Literatür

Neue Schriften der naturforschenden Gesellschaft zu Halle. Halle 3:6. 1817. (Willd.) Lehm.

Bir Yorum Yazın