Moltkia coerulea (Mavi kesen)

derleyen:

Özet

Moltkia coerulea (Mavi kesen) genelde kayalık alanlarda görülen ve bahar ortasından yaz başına kadar çiçek açan nadir bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Boraginales

Hodan takımı

Boraginaceae

Hodangiller

Moltkia

Kesenotu

Tanımı

Moltkia coerulea (Mavi kesen) genellikle 10 ila 20 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Gövde dik ya da yükselici ve basittir. Taban yaprakları 50 ila 80 mm uzunluğunda, ters mızraksı, tepede küt ve tabanda daralıcıdır. Gövde yaprakları 20 ila 35 mm uzunluğunda, dikdörtgensi, tepede sivri ve sapsızdır. Çiçek kurulu 2 ila 3 arası terminal salkım halinde, çiçek zamanı başçıklı, meyve zamanı ise uzunlamasınadır. Bırahte yumurtamsı mızraksı ve tepede sivridir. Çanak neredeyse sapsız, 3 ila 4 mm uzunluğunda ve lobları sivridir; meyve zamanı çanak kısaca saplı ve 6 ila 8 mm uzunluğundadır. Taç koyu mavi renkli, 10 ila 12 mm uzunluğundadır. Meyve 4 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Türkiye, Kafkasya ve İran’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tahrip edilmiş araziler, yamaçlar ve tarlalar görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 800 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlemek mümkündür. Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görsel Yuri Pirogov’un izni ile kullanılmıştır.

Türkçe adı

Dilimizde mavikesen adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 25 Temmuz 1746 – 5 Ekim 1818 tarihleri arasında yaşamış Danimarkalı devlet adamı Joachim Godske Moltke’a adanmıştır. Tür adı Latince mavi anlamına gelir ve açık bir şekilde türün çiçek rengi itibariyle Moltkia aurea’dan ayırt ediciliğine işaret eder.