Buradasınız: Ana sayfa » Misopates orontium

Misopates orontium

Asi balıkağzı

Bakımı

Misopates orontium tek yıllık bir ottur. Nemli toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Misopates orontium yol kenarıyamaç ve tarlanda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yapısı

Misopates orontium 10 ila 40 cm. büyüyebilir. Stem diktir ve birkaç adettir. Bunlar sadece alt bölümde dallıdır ve bazen de sadece yüzeye oldukça yakın dallıdır. Stem başta tüysüzdür ancak zamanla üst bölümde (meyve ve çiçeklere yakın) glandüler tüylü olur. Yapraklar kısa stalk’lı, linear, tüysüzdür. Ana stemdeki yapraklar daha büyük, 50 mm. uzunluğunda ve 4 mm. genişliğinde; dallardaki yapraklar ise 20 mm. uzunluğunda ve 2 mm. genişliğindedir. Çiçekler küçük, tek başına, 6 mm. çapındadır. Bunlar neredeyse sapsız ve alternat formda gevşek rasem halindedir. Beş adet linear sepal vardır ve bunlar eşit değildir. Meyve oval, yeşil renklidir. MartNisanMayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Yaygın adları

Lesser snapdragon, Corn snapdragon, Small snapdragon, Weasel’s snout, Calf’s snout; Asi balıkağzı.

Etimoloji

Cins adı Yunanca açılmak için isteksiz (Kapsülün indehiscent olmasına işaret eder. İlk defa Dioscorides tarafından kullanılmıştır. Cinsin adı ile diğer rivayet yine Yunanca kaynaklı, adımdan nefret anlamına geliyor ve bu güzel bitkiyi çiğnemenin nefret edilecek bir şey olduğuna işaret ediyor); tür adı ise Yunanca Orontes Nehri (Asi nehrinin antik çağdaki adı. İlk defa Galen tarafından kullanılmıştır) anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Plantaginaceae
Tribus: Antirrhineae
Subtribus: Antirrhininae
Genus: Misopates
Raunkiaer: Therophyte

Literatür

Autikon Botanikon 158. 1840. (L.Raf.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Erect annual, (5-)10-40(-60) cm. Leaves mostly linear, 20-50 x 1-5 mm, lower and median opposite, upper often alternate. Racemes very lax, glandular-pubescent. Bracts foliaceous, linear, longer than flowers and fruits. Pedicels to 1 mm in flower, 3-4 mm in fruit. Calyx lobes linear-hirsute. Corolla mauvish-pink, 10-12 mm, saccate below, shorter than longest calyx lobe. Capsule 8-10 mm, gibbous at base, viscid-hirsute. Seeds 1 mm. Fl. (3-)4-6. Rocky limestone slopes, fallow fields, cemeteries, s.l.-700 m. VI:650.

Yorum yazın