İçeriğe geç

Misopates orontium (Asi balıkağzı)

Asi balıkağzı


Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Balıkağzı › Asi balıkağzı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde diktir ve birkaç adettir. Bunlar sadece alt bölümde dallıdır ve bazen de sadece yüzeye oldukça yakın dallıdır. Gövde başta tüysüzdür ancak zamanla üst bölümde (meyve ve çiçeklere yakın) salgılı tüylü olur. Yapraklar kısa saplı, şeritsi, tüysüzdür. Ana gövdedeki yapraklar daha büyük, 50 mm uzunluğunda ve 4 mm genişliğinde; dallardaki yapraklar ise 20 mm uzunluğunda ve 2 mm genişliğindedir. Çiçekler küçük, tek başına, 6 mm çapındadır. Bunlar neredeyse sapsız ve almaşlı dizilişli gevşek salkım halindedir. Beş adet şeritsi çanak yaprak vardır ve bunlar eşit değildir. Meyve oval ve yeşil renklidir.

Gözlem

Makilik, kayalık yamaçlar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Asi balıkağzı. Buradaki “asi” kelimesinden kasıt Asi nehridir.

Çiçek zamanı

Mart-Haziran ayları.

Yükseklik

0-700 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “açılmak için isteksiz” anlamına gelir. Kapsülün kendi kendine açılmamasına işaret eder. İlk defa Dioscorides tarafından kullanılmıştır. Cinsin adı ile diğer rivayet yine Antik Yunanca kaynaklı, “adımdan nefret” anlamına geliyor ve bu güzel bitkiyi çiğnemenin nefret edilecek bir şey olduğuna işaret eder. Tür adı Antik Yunanca “Orontes” anlamına gelir. Türün yayılış bölgesine işaret eder. Asi nehrinin antik çağdaki adıdır ve ilk defa Galen tarafından kullanılmıştır.

Geleneksel tıp

Plinius: Tohumları buzağı ağzına benzer ve “antirrhinum” olarak bilinir. Söylenene göre bu bitki ile kendini ovalayan kimse güzel bir görünüme kavuşur. Ayrıca bilezik olarak takıldığında zararlı maddelere ve zehirlere karşı koruma sağladığına inanılır.

Dioscorides: (Burada kastedilen Antirrhinum de olabilir) Meyveleri buzağıların burun deliklerine benzer. Zambak yağı ile sürüldüğünde kişiyi güzelleştirdiğine inanılır. Beraberinde taşıdığı kişiyi zehirlere karşı koruduğu söylenir.

Fotoğrafları

Literatür

Autikon Botanikon 158. 1840. (L.) Raf.

Bir Yorum Yazın