İçeriğe geç

Mirabilis jalapa (Akşamsefası)

Bitkiler › Karanfil takımı › Begonvilgiller › Akşamsefası › Akşam sefası

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Süs bitkisi, Neofit bitki.

Akşama doğru çiçek açar ve gece boyu çiçekli kalır. Gündüzleri çiçekleri kapalıdır. Hoş bir kokusu vardır. 1 metreye kadar boylanabilir. Meyveler küresel ve tek tohumludur. Aynı bitkide farklı renkli çiçekler görülebilir. Ayrıca aynı çiçekte birden fazla renk de görülebilir. Bunlar kırmızı, sarı, pembe ya da beyaz olabilir. Popüler bir süs bitkisidir. Gölgeli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder. Yetiştirilmesi çok kolay bir bitkidir. Tohumlar uygun koşullar altında hızla çimlenir ve kısa sürede fideler yerleşik hale gelir.

Bitki doğal olarak orta ve güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler]

Bahçeler, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Akşamsefası adı ile bilinmektedir.

Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Çiçekleri gıda renklendirici olarak kullanılır. Yapraklar pişirilerek tüketilebilir. Tohumları öğütülerek biber ikamesi olarak kullanılır.

İdrar söktürücü, yara iyileştirici ve müshil etkilidir. Kökün afrodizyak olduğu rapor edilmiştir. Yapraklar iltihap tedavisinde kullanılır. Bitki kaynatılarak dizanteri ile arı ve akrep sokmalarına karşı kullanılır. Ödem vakalarında başvurulur. Uyuz vakalarında lapa halinde uygulanır. Kökün suyu ishal halinde etkilidir. Kök öğütülerek adet sorunlarında kullanılır. Yaprakların suyu yara gidericidir.

Tohumlar ve kökler zehirli olabilir ve çeşitli sindirim sorunlarına yol açabilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Mirabilis jalapa (Akşamsefası) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/mirabilis-jalapa/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın