Minuartia micrantha (Kuzey tıstısı)

Tanımı

Minuartia anatolica ile yakındır. 15 cm büyüyebilir. Yaprak demetleri genellikle çiçek açma zamanı açıktır. 3 ila 20 arası çiçek taşır. Sap ve çanak yapraklar genellikle tüysüz ya da mat yeşil renklidir. Taç yapraklar 2 ila 3 mm uzunluğunda, yumurtamsı mızraksıdır. Taç yapraklar, çanak yapraklarla aynı uzunluktadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Türkiye ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita] Makilik, yamaç ve kayalık alanlarda görülür. Başiskele ilçesinde Serindere Kanyonu’nun kayalık bölgelerinde geniş bir popülasyon halinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 700 ila 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kuzey tıstısı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1693-1768 yılları arasında yaşamış Katalan bitki bilimci Juan Minuart’a adanmıştır. Avrupa ve kuzey Afrika’yı kapsayan bitki gezilerine çıkmış ve çok sayıda bitki örneği toplamıştır. Linnaeus ile de yakın arkadaş olan Minuart’ın, bitki bilim alanına yaptığı katkılar nedeniyle adı ölümsüzleştirilmiştir. Bitkinin Türkçe adı olan tıstıs ile ilgili detaya ulaşamadık. Çıkardığı ses nedeniyle haziran böceği (Polyphylla fullo) ülkemizde tıstıs böceği olarak da bilinir. Belki bitkiler de rüzgarda benzer bir ses çıkarıyordur. Tür adı Antik Yunanca küçük çiçekli anlamına gelir. Türün çiçek boyutuna işaret eder, ancak türün çiçek boyutu cins özelinde ele alındığında küçük sayılmaz, bu durumda atıf başçık (anther) boyutuna olabilir.

Fotoğrafları