İçeriğe geç

Minuartia micrantha (Kuzey tıstısı)

Kuzey tıstısı


Anahtar kelimeler: Nadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Tıstısotu › Kuzey tıstısı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Türkiye ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Minuartia anatolica ile yakındır. 15 cm büyüyebilir. Yaprak demetleri genellikle çiçek açma zamanı açıktır. 3 ila 20 arası çiçek taşır. Sap ve çanak yapraklar genellikle tüysüz ya da mat yeşil renklidir. Taç yapraklar 2 ila 3 mm uzunluğunda, yumurtamsı mızraksıdır. Taç yapraklar, çanak yapraklarla aynı uzunluktadır.

Gözlem

Makilik, yamaç ve kayalık alanlarda görülür. Nadir bir türdür. Başiskele ilçesinde Serindere Kanyonu’nun kayalık bölgelerinde geniş bir popülasyon halinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kuzey tıstısı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ağustos ayları.

Yükseklik

700-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Juan Minuart’a” anlamına gelir. 1693-1768 yılları arasında yaşamış Katalan bitki bilimcidir. Avrupa ve kuzey Afrika’yı kapsayan bitki gezilerine çıkmış ve çok sayıda bitki örneği toplamıştır. Linnaeus ile de yakın arkadaş olan Minuart’ın, bitki bilim alanına yaptığı katkılar nedeniyle adı ölümsüzleştirilmiştir. Bitkinin Türkçe adı olan “tıstıs” ile ilgili detaya ulaşamadık. Çıkardığı ses nedeniyle haziran böceği (Polyphylla fullo) ülkemizde tıstıs böceği olarak da bilinir. Belki bitkiler de rüzgarda benzer bir ses çıkarıyordur. Tür adı Antik Yunanca “küçük çiçekli” anlamına gelir. Türün çiçek boyutuna işaret eder, ancak türün çiçek boyutu cins özelinde ele alındığında küçük sayılmaz, bu durumda atıf başçık (anther) boyutuna olabilir.

Fotoğrafları

Literatür

Flora U.S.S.R. 6: 494. 1936. Schischk.

Bir Yorum Yazın