Minuartia hamata (Koru otu)

Tanımı

5 ila 15 cm büyüyebilir. Tek yıllıktır. Küçük ve sağlam yapılıdır. Gövde genellikle tabandan itibaren dallıdır. Yapraklar şeritsi kıllı ve 3 ila 5 damarlıdır. Çiçek kurulu oldukça yoğundur ve küresel kümeler halindedir. Bırahteler çıplaktır. Çiçekler sapsızdır. Çanak yapraklar 3,5 ila 4 mm uzunluğunda, şeritsi mızraksıdır. Kapsül tek tohumludur. Tohumlar soluk saman renklidir. Güneşli bölgeleri ve kumlu toprakları tercih eder.

Türkçe adları

Dilimizde koruotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1693-1768 yılları arasında yaşamış Katalan bitki bilimci Juan Minuart’a adanmıştır. Avrupa ve kuzey Afrika’yı kapsayan bitki gezilerine çıkmış ve çok sayıda bitki örneği toplamıştır. Linnaeus ile de yakın arkadaş olan Minuart’ın, bitki bilim alanına yaptığı katkılar nedeniyle adı ölümsüzleştirilmiştir. Bitkinin Türkçe adı olan tıstıs ile ilgili detaya ulaşamadık. Çıkardığı ses nedeniyle haziran böceği (Polyphylla fullo) ülkemizde tıstıs böceği olarak da bilinir. Belki bitkiler de rüzgarda benzer bir ses çıkarıyordur. Tür adı Latince çengelli anlamına gelir. Türün tüy yapısına işaret eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kafkasya ve Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Kumlu bölgelerde görülür. Başiskele ve Karamürsel ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. 400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın