Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Milium effusum

Fotoğraf

Bakımı

Milium effusum Çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, gölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Milium effusum Ormanlık alan, nemli bölge ve dere kıyısında görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Wood millet, Millet grass; Yabani darı.

Etimoloji

Cins adı Latince darı; tür adı ise Latince dışarı dökülen anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte
Flora Bölgesi: Euro-Siberian
Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Poales
Familya:
Cins: Milium

Tanım

Species Plantarum 1: 61. 1753.

Tanımlayan

L., 1753.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Milium effusum 1 metre büyüyebilir. Ot sapları açık yeşil renkli, tüysüz, teret, nispeten sağlam ve içleri boştur. Tipik olarak bir sapta dört alternat yaprak görülür. Tohumlar Temmuz ve Ağustos aylarında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Tohumları pişirilerek tüketilebilir. Ayrıca un haline getirilerek ekmek yapımında kullanılır.

Bibliyografya

1-) Kocaeli-Karamürsel-Yalakdere beldesi ve çevresinin florası; Meryem Sümeyye Yılancı, Mehmet Sağıroğlu; SAÜ. Fen Bil. Der. 17. Cilt, 3. Sayı, s. 407-425, 2013

Flora of Turkey

Perennial. Stems 60-120 cm, loosely tufted, erect, sometimes slightly bent at base, slender to stout. 3-5-noded. smooth, glabrous. Leaf sheaths smooth, shorter than internodes; ligules 3-5 mm, obtuse; blades 8-28 cm x 5-14 mm, linear, acuminate, dull green, glabrous but slightly rough on margins and veins. Panicle 18-22 x 7-11 cm, lanceolate to ovate or oblong, very lax; branches 1.5-7.5 cm; pedicels (1-)2.5-6 mm. Spikelets 3-3 .8 mm, elliptic to ovate. Glumes green, whitish, glabrous, ovate to ovate-elliptic, acute. Lemma lanceolate to elliptic in dorsal view. Anthers 2-3 mm. Fl. 6-7. Moist soil in Pinus nigra forest. IX:361.

Share

Yorum yazın