Micromeria juliana (Topuk çayı)

derleyen:

Tanımı

10 ila 25 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Çok sayıda ince gövde görülür. M. myrtifolia’dan gövdenin yayık kıllı ve daha kıvrık olması; dar ve dikdörtgensi mızraksı yaprakları, çiçek kurulunun 5 ila 10 cm uzunluğunda olması, halkaların ters konik ve daha az çiçekli olması; çanağın boğaz bölümünde sakallı olmaması, dişlerin neredeyse eşit olması ile ayırt edilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlarda görülür. Gölcük ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde topuk çayı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca küçük porsiyon anlamına gelir. Cinsin yaprak ve çiçeklerinin ufaklığına işaret eder. Tür adı Latince tüylü anlamına gelir. Türün çanak boğazının sakallı olmamasına işaret etmektedir. Kelime Latincede genç/henüz sakalı yok ama tüyü var (bıyıkları yeni terlemiş) anlamında kullanılır.

Gıda

Yaprakları yemekleri tatlandırmak için kullanılır.

Tıp

Böbrek ve mesane rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Fotoğrafları