İçeriğe geç

Mespilus germanica (Muşmula)

Muşmula


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Öksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Muşmula › Muşmula

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya ve doğu Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

6 metre kadar büyüyebilir ancak genelde daha kısa ve çalı formunda kalır. Azami 50 yıl yaşar. Kabuk grimsi kahverengidir. Yapraklar koyu yeşil ve eliptiktir. Yapraklar havlıdır ve sonbaharda dökülmeden önce kırmızıya döner. Çiçekler geniş yumurtamsı ve beş taç yapraklıdır. Çiçekler erseliktir. Meyveler 5 adet sert tohum barındırır. Tohumlar Kasım ayında olgunlaşır. Sıcak bir yaz ve çok sert olmayan bir kışın yaşandığı iklimi tercih eder. Güneş alan kuru yerleri ve hafif asitli toprakları sever.

Gözlem

Kayalık bölgeler, çalılıklar ve ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Muşmula, Beşbıyık, Döngel, Ezgil, Gelinboğan, Töngel.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “yarım top” anlamına gelir. Cinsin meyve yapısına işaret eder. Dilimizdeki adı olan “muşmula” Yunanca orijinlidir. Tür adı Latince “Almanya” anlamına gelir. Epitetin aksine tür Almanya’da doğal olarak bulunmaz. Antikçağda batı Asya’dan Roma uygarlığı eli ile Avrupa’ya taşınmıştır. L., özgün tanımda “Habitat in Europae australi” demektedir.

Mutfak

Meyvesi yenilebilir. Hasat edildikten sonra ‘çürümeye’ bırakılır, meyvenin iç kısmı beyazdan kahverengiye döndüğünde yumuşak ve tropik meyveleri andıran lezzetli bir tada sahip olur.

Geleneksel tıp

Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder. Bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. İncebağırsak iltihabı, ishal ve dizanteriyi giderir. Kan dolaşımını düzenler. Sinirleri güçlendirir. Mide hastalıklarında faydalıdır. Aşırı tüketimi sindirim sistemine zararlıdır. Tohumlar toksik hidrosiyanik asit içerir ve fazla tüketilmemelidir. Büzücü ve müshildir. Meyvenin pulpası müshildir. Tohumlar taşı dağıtıcı veya eriticidir.

Dioscorides: Mide ve bağırsaklara faydalıdır.

Plinius: Mide üzerinde büzücü etkisi vardır ve bağırsakların gevşekliğini giderir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 478. 1753. L.

Bir Cevap Yazın