İçeriğe geç

Mesembryanthemum cordifolium (Öğle çiçeği)

Öğle çiçeği


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Makasotugiller › Öğleçiçeği › Öğle çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Güney Afrika’da yayılış gösterir. Süs bitkisi olarak dolaşımdadır.

Genel bilgiler

10 cm büyüyebilir. Odunsu bir kök üzerinden sürünücü kümeler oluşturan sukulent bir bitkidir. Yatık gövdeler 60 cm kadar uzayabilir. Gövdeler yeşil renkli ve saplar yuvarlaktır. Yapraklar etli, küçük, karşılıklı dizilişli, yumurtamsı ila yüreksi, 2,5 cm uzunluğunda ve sivilcelidir. Çiçek kurulu 8 ila 15 mm uzunluğundadır. Çiçekler yaprak koltuklarından tek olarak çıkar, pembe ila mor arası renklerdedir ve güneşi doğrudan görmediği zamanlarda kapanırlar. Meyve kapsül formunda, 1 cm uzunluğundadır ve çok sayıda kahverengi minik tohum barındırır.

Gözlem

Kocaeli ilinde bahçelerde ve balkonlarda saksı içinde ya da doğrudan toprakta görülür. Çayırova ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Öğle çiçeği. Çiçeklerini parlak güneş ışığında açmasına işaret eder.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-700 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “orta embriyo çiçeği” anlamına gelir. Cinsin yumurtalığının konumuna işaret eder. Tür adı Antik Latince “yürek yapraklı” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Cins adı başlangıçta Mesembrianthemum idi ve bu da “öğle çiçeği” anlamına geliyordu. Ancak cinse bağlı bazı türlerin gece de çiçek açtığı keşfedilince cins adında küçük bir revizyona gidilmiştir.

Geleneksel tıp

İltihap giderici olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Supplementum Plantarum 260. 1781[1782]. L.f.

Bir Yorum Yazın