Mesembryanthemum cordifolium (Öğle çiçeği)

derleyen:

Özet

Mesembryanthemum cordifolium (Öğle çiçeği) parlak yaprakları ve bolca çiçek açması nedeniyle yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Aizoaceae

Makasotugiller

Mesembryanthemum

Öğleçiçeği

Tanımı

Mesembryanthemum cordifolium (Öğle çiçeği) genellikle 10 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Odunsu bir kök üzerinden sürünücü kümeler oluşturan sukulent bir bitkidir. Yatık gövdeler 60 cm kadar uzayabilir. Gövdeler yeşil renkli ve saplar yuvarlaktır. Yapraklar etli, küçük, karşılıklı dizilişli, yumurtamsı ila yüreksi, 2,5 cm uzunluğunda ve sivilcelidir. Çiçek kurulu 8 ila 15 mm uzunluğundadır. Çiçekler yaprak koltuklarından tek olarak çıkar. Bunlar pembe ila mor arası renklerdedir ve güneşi doğrudan görmediği zamanlarda kapanırlar. Meyve kapsül formunda, 1 cm uzunluğundadır ve çok sayıda kahverengi minik tohum barındırır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Güney Afrika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [HaritaSinonimler] Kocaeli ilinde bahçelerde ve balkonlarda saksı içinde ya da doğrudan toprakta görülen bitki umumiyetle haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 700 metreye kadar olan rakımlarda Çayırova ve İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde öğle çiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca orta embriyo çiçeği anlamına gelir ve bu bağlamda cinsin yumurtalığının konumuna işaret eder. Cins adı başlangıçta Mesembrianthemum idi ve bu da öğle çiçeği anlamına geliyordu. Ancak cinse bağlı bazı türlerin gece de çiçek açtığı keşfedilince cins adında küçük bir revizyona gidilmiştir. Tür adı Latince kalp yapraklı anlamına gelir ve açık bir şekilde türün yaprak yapısına dikkat çekmektedir.

Tıp

İltihap giderici olarak kullanılır.

Fotoğrafları