İçeriğe geç

Mercurialis perennis (Akbaş otu)

Akbaş otu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiZehirli bitki, Boya bitkisi, Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Sütleğengiller › Ağcaotu › Akbaş otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Kafkasya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 40 cm büyüyebilir. Çiçekler iki evciklidir. Rizomları vasıtasıyla yayılır. Gövde dalsız, taban genelde yapraksızdır. 8 ila 15 arası ercik görülür. Yapraklar karşılıklı dizilişli, uzun saplı ve kulakçıklıdır. Yaprak ayası eliptik yumurtamsı, ince tüylü, kenarı tırtıklı ve koyu yeşildir. Tohumlar mayıs ve haziran aylarında olgunlaşır. İşgalci bir türdür.

Gözlem

Dere kenarı ve ormanlık alanlarda görülür. Gölcük ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Akbaş otu, Sultanotu, Köpek marulu.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

500-1100 metre arası.

Etimoloji

Cins büyük Roma tanrılarından Merkür’e (Mercurius) adanmıştır. Genellikle ticaret hayatı ile ilgili hususları düzenleyen tanrının Hellen panteonundaki karşılığı Hermes iken, Etrüsk panteonundaki karşılığı da Turms’tur. Galya’da da hayli önemli bir yere sahip olan tanrının, Germen panteonundaki Woudan ile ilişkilendirildiği de olmuştur. Bitkinin tıbbi özelliklerinin ilk defa Merkür tarafından keşfedilmiş olması nedeniyle antikçağ yazınında onun adıyla anılmaktadır. Merkür, İslam yazınında İdris, Yunan yazınında Hermes, Ortadoğu yazınında Hanok adı ile geçmektedir. Antikçağda özellikle kadınsal şikâyetlerde başvurulan bitkinin bu özelliklerini ise ilk defa Hipokrat yazmıştır. Tür adı Latince “çok yıllık” anlamına gelir. Türün çok yıllık yapısına işaret eder.

Geleneksel tıp

Bitkiden elde edilen su kusturucu, oftalmik ve müshildir. Kadınların şikayetlerinde harici olarak kullanılır. Kulak ve göz problemleri ve siğil ile yaralara karşı kullanılır. Romatizma, ödem, ishal, safra kesesi ve karaciğer bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Dioscorides: Sap ve yaprakları haşlanarak sebze gibi tüketilirse bağırsakları harekete geçirir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Yapraklarından sarı ve mavi boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1037. 1753. L.

Bir Yorum Yazın