İçeriğe geç

Mentha suaveolens (Anuk)

Mentha suaveolens

Anuk


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Asgari endişe (LC)Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Nane › Anuk

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

40 cm ila 1 metre büyüyebilir. Sitolonları vasıtasıyla koloniler kurar. Yapraklar açık yeşil, karşılıklı dizilişli, buruşuk, sapsız, dikdörtgensi ile yumurtamsı arası, 3 ila 5 cm uzunluğunda ve 2 ila 4 cm genişliğindedir. Üst bölümleri biraz tüylü ve aşağı doğru kenarları testere dişlidir. Çiçekler 4 ila 9 cm uzunluğundaki terminal başaklarda görülür, küme halindedirler ve renkleri beyaz ile pembe arasındadır. Aromatik ve nane tadındadır. Popüler bir süs bitkisidir. Güçlü yapılı ve yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Tam güneşli ya da yarı gölgeli alanları tercih eder. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Sulak alanların kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kaba nane, Anuk.

Çiçek zamanı

Haziran-Ekim ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adını, Hades’in sevgilisi olan ancak kıskançlık nedeniyle Persephone tarafından nane bitkisine dönüştürülen Kokitoslu Mentha (μίνθη) adındaki nimften almıştır. Bitkinin Hades ile olan ilişkisi nedeniyle cenaze törenlerinde ölülerin kokularını gizlemek için kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı “nane” Süryanice kaynaklıdır. Tür adı Latince “hoş kokulu” anlamına gelir. Türün yoğun nane kokusuna işaret eder.

Mutfak

Çay, salata ve garnitür yapımında kullanılır. Yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Antiseptik özelliği ve sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle kullanılır. Yapraklarından yapılan çay geleneksel olarak ateş, baş ağrısı ve sindirim bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Sıçan ve fareleri uzak tutmak amacıyla kilerlere konulur.

Fotoğrafları

Literatür

Beiträge zur Naturkunde, und den damit verwandten wissenschaften, besonders der botanik, chemie, haus- und landwirthschaft, arzneigelahrtheit und apothekerkunst 7: 249–150. 1792. Ehrh.

Bir Yorum Yazın