İçeriğe geç

Mentha spicata (Kıvırcık nane)

Kıvırcık nane


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Nane › Kıvırcık nane

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 cm ila 1 metre kadar büyüyebilir. Yapraklar testere dişli, 5-9 cm uzunluğunda 1,5-3 cm genişliğindedir. Gövde kare şekillidir. Çiçekler beyaz ya da pembedir. Yaprak uçları sivridir. Tohumlar eylül ve ekim arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Güneşli bölgeleri tercih eder.

Gözlem

Sulak alanların kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Antep nanesi, Kıvırcık nane, Yabaninane, Eşek nanesi, Mızraklı nane.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adını, Hades’in sevgilisi olan ancak kıskançlık nedeniyle Persephone tarafından nane bitkisine dönüştürülen Kokitoslu Mentha (μίνθη) adındaki nimften almıştır. Bitkinin Hades ile olan ilişkisi nedeniyle cenaze törenlerinde ölülerin kokularını gizlemek için kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı “nane” Süryanice kaynaklıdır. Tür adı Latince “başak gibi” anlamına gelir. Türün çiçek kuruluna işaret eder. Özgün tanımda bu “floribus spicatis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Salatalara ve yemeklere eklenir. Kuru ya da taze yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Çayı ateş tedavisinde, baş ağrısı ve sindirim bozuklukları tedavisinde kullanılır. Kusma engelleyici, spazm çözücü, gaz giderici, idrar söktürücü, onarıcı, uyarıcı ve mide kuvvetlendiricidir. Gövdeden yapılan lapa çürükler üzerinde kullanılır. Yağı antiseptiktir. Yaprakları mide bulantısı, diş ağrısı ve ağız kokusunda kullanılır. Öksürük, soğuk algınlığı, bronşit, astım vakalarında başvurulur. Mentha spicata üst bölümleri ve Tilia tomentosa çiçek ve bırahteleri demlenerek içildiğinde mide bulantısı ve karın ağrısında etkilidir.

Galen: İdrar söktürücüdür. Arı ve benzeri böceklerin sokmalarına karşı kullanılır.

İbn-i Sînâ: Sütün ekşimesini engellemek için dalları sütün içine bırakılır. Alın bölgesine uygulandığında baş ağrısını gidericidir. Suyu kulağa damlatılarak kulak ağrısını dindirmek için kullanılır. Solunum yollarındaki kanamaları durdurucudur. Mideye faydalıdır. Sperm sayısını ve cinsel isteği arttırır. Eğer cinsel ilişki öncesinde fitil halinde uygulanırsa doğum kontrol hapı işlevi görür.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Ağız sağlığı için kullanılır. Sıçan ve fareleri uzak tutmak için kilerlere konulur.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 576. 1753. L.

Bir Yorum Yazın