Site icon Kocaeli Bitkileri

Mentha longifolia subsp. typhoides (Dere nanesi)

Dere nanesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiÖksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Nane › Tüylü nane › Dere nanesi

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Genel bilgiler

Dik ya da yatık gövdeler 40 ila 120 cm uzayabilir. Yapraklar 3 ila 9 cm uzunluğunda ve 10 ila 30 mm genişliğindedir. Bunlar sapsız ya da nadiren saplı, dikdörtgensi eliptik ila dikdörtgensi mızraksı, orta bölümde geniş, tepede sivri, tabanda yüreksi, kenarları dişli ve düzensiz tırtıklıdır. Yaprak ayası pürüzsüz ya da hafifçe buruşuktur.

Gözlem

Sulak alanların kenarında görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dere nanesi.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ekim ayları.

Yükseklik

900-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adını, Hades’in sevgilisi olan ancak kıskançlık nedeniyle Persephone tarafından nane bitkisine dönüştürülen Kokitoslu Mentha (μίνθη) adındaki nimften almıştır. Bitkinin Hades ile olan ilişkisi nedeniyle cenaze törenlerinde ölülerin kokularını gizlemek için kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı “nane” Süryanice kaynaklıdır. Tür adı Latince “uzun yapraklı” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Mentha spicatum, folio longiore”dir. Alttür adı ise Antik Yunanca “Typha gibi” anlamına gelir ve alttürün çiçek kurulunun Typha (saz) çiçek kurulunu andırmasına işaret eder.

Geleneksel tıp

Yaprakları soğuk algınlığı ve grip vakalarında kullanılır. Plantago major yaprakları; Urtica dioica yaprakları ve Mentha longifolia subsp. typhoides yaprakları kaynatıldığında damar tıkanıklığına iyi gelir.

Fotoğrafları

Literatür

Notes Roy. Bot. Gard. Edinburgh 38: 38. 1980. (Briq.) Harley

Exit mobile version