Buradasınız: Ana sayfa » Mentha aquatica

Mentha aquatica

Su nanesi

Bakımı

Mentha aquatica çok yıllık bir ottur. Islak ya da nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Mentha aquatica dere kıyısı ve sulak alanlarda görülür. Killikumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Water mint; Dere nanesi, Su nanesi, Su yarpuzu.

Etimoloji

Cins adı Latince nane; tür adı ise Latince sucul anlamına gelir.

Bitki tarihi

Adını, Hades’in sevgilisi olan ancak kıskançlık nedeniyle Persephone tarafından nane bitkisine dönüştürülen Kokitoslu Mentha (μίνθη) adındaki nemften almıştır. Bitkinin Hades ile olan ilişkisi nedeniyle cenaze törenlerinde ölülerin kokularını gizlemek için kullanılmıştır.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Depresyon ve yaşa bağlı hastalıklarda kullanılır. Aşırı tüketimi düşüğe neden olabilir. Yapraklar anodin, antiseptik, antispazmodik, sıkıştırıcı, karminatif, diyatoretik, emetik, soğutucu, uyarıcı ve vazodilatatördür. Yapraklardan yapılan bir çay geleneksel olarak ateş, baş ağrısı, sindirim sistem’i bozuklukları ve çeşitli küçük rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca boğaz ağrısı, ülser, ağız kokusu tedavisinde ağız yıkama ve gargara olarak kullanılır. Yapraklardaki esansiyel yağ antiseptiktir, ancak büyük dozlarda toksiktir.
Sinek, fare ve sıçan kovucudur.

Korunma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Lamiaceae
Subfamilia: Nepetoideae
Tribus: Mentheae
Subtribus: Menthinae
Genus: Mentha
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Species Plantarum 2: 576. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Mentha aquatica 90 cm. büyüyebilir. Stem’ler (Bitkinin toprak üzerindeki sapı/gövdesi) yeşil ya da mordur. Tüylü ya da neredeyse tüysüz olabilirler. Rizom’lar (Toprak altı gövdesi. Toprak altında yatay olarak gelişir ve ekseni boyunca kökçükleri vardır. Yaprakları pulsu bir yapıda olup, terminal ve lateral tomurcukları bulunur) çok geniş alana yayılırlar. Yapraklar ovat (Yumurta şeklinde, yumurtamsı. Yumurtanın boyuna kesiti şeklinde olan ve sapı bu yapının geniş tarafında bulunan basit yaprak) ve lanseolat (Mızrak şeklinde, mızraksı. Taban kısmında geniş, uca doğru gittikçe incelen, uzunluğu genişliğinden daha fazla olan yapı ya da bu şekildeki basit yaprak); 2-6 cm. uzunluğunda, 1-4 cm. genişliğinde, yaşil veya bazen morumsu, opposit (Karşılıklı. Her nodyumdan bir çift yaprağın karşılıklı olarak çıkması), tırtıklı, tüylü ve bazen nerdeyse tüysüzdür. Çiçekler küçük, küme halinde, mor, boru biçimli, yarı küresel inflorescencedir (çiçeklerin sapları üzerinde diziliş şekli). Tüm bölümleri belirgin bir kokuya sahiptir. Tohumlar Eylül ve Ekim arası olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir (Hem erkek hem de dişi üreme organı bulunduran bitki). Tohumların ekildiği toprak uzun süre kuru tutulmamalıdır. Güneşli bölgeleri tercih eder ancak gölgede de yetişebilir. Tohumlar hızlı çimlenir. Mentha türleri hibritleşmeye çok yatkındır. TemmuzAğustosEylül ve Ekim aylarında çiçek açar.

Flora of Turkey


Sect. Mentha:
 Bracts variable. Calyx tubular or campanulate with ± equal teeth, throat glabrous within. Corolla tube straight.
Variable perennial, often purple-tinged and with pungent odour. Rhizomes epigeal, green or purplish, not brittle. Flowering stems (10-)20-90 cm. Leaves (15-)30-90 x (10-)15-40 mm, ovate to ovate-Ianceolate, apex usually acute, base cuneate to weakly cordate, petioles 9-14 mm. Inflorescence of 2-3 verticillasters forming a terminal head to 20 mm diam., occasionally with 1-3 distant and sometimes pedunculate verticillasters below subtended by leaflike bracts. Calyx (2,5-)3-4 mm, tubular, distinctly ribbed and with ± subulate teeth, pedicels hairy. Corollalilac. Nutlets pale brown, smooth or weakly foveolate. Fl. 8-10. River and lake margins, damp banks and marshes, s.l.-1300 m. VII:387.

Yorum yazın