Melilotus indicus (Otuzlu yonca)

Tanımı

15 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde yayılıcı ya da diktir. Çiçekler 2 ila 3 mm uzunluğundadır. Meyve tüysüz ve 2 ila 3 mm uzunluğundadır. Yapraklar teleksi, üç yaprakçıklıdır. Yaprakçıkların kenarında keskin dişler vardır ve tabanda dardırlar. Çiçeklenme ince, kompakt, 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Çanak 1 ila 1,5 mm, taç 2,5 ila 3 mm uzunluğunda ve sarı renklidir.

Türkçe adları

Dilimizde otuzlu yonca ve küçük taş yoncası adları ile bilinmektedir.

Gıda

Yapraklar pişirilerek tüketilebilir.

Tıp

Tohumlar ezilerek bağırsak şikayetleri ve infantil ishalin tedavisinde kullanılır. Bitki; iltihap dağıtıcı, yumuşatıcı, sıkılaştırıcı, kuvvetli müshil ve narkotiktir.

Bilgi

Yapraklar böcek kovucudur.

Dikkat

Kurutulmuş yapraklar zehirli olabilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca bal Lotus’u anlamına gelir. Cins önemli bir nektar kaynağıdır. Lotus ise (burada kastedilen anlamda) baklagillere bağlı gazelboynuzu cinsidir. Tür adı Latince Hindistan anlamına gelir. Türün yayılış alanına işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in India, Africa” olarak belirtilmiştir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Asya, Avrupa ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Yol kenarı, tarlalar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Körfez ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir. Şubat ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın