Melica uniflora (Seyrek inci)

derleyen:

Tanımı

60 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Uzun rizomları vardır. Yaprak ayası 5 ila 20 cm uzunluğunda ve 3 ila 7 mm genişliğindedir. Yaprak ayasının alt bölümü tüylü, kaba ve pürüzlüdür. Bileşik salkım açık, eliptik, 6 ila 22 cm uzunluğunda ve 1 ila 1,2 cm genişliğindedir. Ana dallar 1 ila 6 arası fertil başakçığa sahiptir ve bunlar pürüzlüdür. Sap 2 ila 5 mm uzunluğunda ve diktir. Alt dışkavuz dikdörtgensi ve 3 ila 6 mm uzunluğundadır. Çiçekler üç başçıklıdır ve bunlar 1,5 ila 2,3 mm uzunluğundadır. Meyveler 3,5 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Ormanlık alanlarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 300 ila 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde seyrek inci adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca bal anlamına gelir. Bazı buğdaygillerde tatlı bir usare bulunur, atıf muhtemelen bu yöndedir. Tür adı Latince tek çiçekli anlamına gelir. Türün verimli çiçeklerinin tek olmasına işaret eder.

Fotoğrafları