Melaleuca linearis (Fırça çalısı)

derleyen:

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Callistemon linearis olarak geçmektedir. 3 metre büyüyebilir. Yapraklar almaşlı dizilişli, 3 ila 11 cm uzunluğunda ve şeritsidir. Çiçekler kırmızı ya da nadiren yeşil renkli ve dalın ucunda başak halindedir. Başak 5 ila 10 cm uzunluğunda ve 4 ila 6 cm çapında ve 20 ila 90 arası çiçeklidir. Meyve odunsu bir kapsül olup 4 ila 8 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avustralya’da yayılış gösterir ancak peyzaj değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde görülmektedir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde fırçaçalısı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca siyah beyaz anlamına gelir. Cinse bağlı tanımlanan ilk türün beyaz renkli kabuğunun ateş nedeniyle kararmış olmasına işaret eder. Tür adı Latince şeritsi anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis linearibus” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları