Medicago rigidula (Kaba yonca)

derleyen:

Tanımı

10 ila 25 cm büyüyebilir. Basit a da salgılı tüylerle kaplıdır. Kulakçıklar dişli, 3 ila 6 arası kısa tırtıklıdır. Yaprakçıklar 4 ila 6 mm uzunluğunda ve 3 ila 6 mm genişliğinde, kamamsı ila genişçe yumurtamsı, kesikli ila küttür. Çiçek sapı 1 ila 2 arası çiçek taşır. Çiçekler 6 ila 8 mm uzunluğundadır. Çanak dişi tüple aynı uzunluktadır. Meyve 5 ila 12 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yol kenarı, tarlalar ve orman açıklıklarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kaba yonca adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince Medya anlamına gelir. Roma uygarlığında önemli bir yeri olan Medicago sativa’nın Media bölgesinden Avrupa’ya taşınmış olmasına işaret eder. Bitki geldiği coğrafyanın adı ile anılmıştır. Tür adı Latince sert anlamına gelir. Türün meyve yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Medica hirsuta, echinuis rigidioribus”tur.

Fotoğrafları