İçeriğe geç

Medicago polymorpha (Kırkyonca)

Kırkyonca


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Karayonca › Kırkyonca

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

60 cm büyüyebilir. Gövde yatık ya da yükselen biçimdedir. Tabanda dallı ve olgun zamanında tüysüzdür. Kulakçıklar yumurtamsı dikdörtgensi, 4 ila 7 mm uzunluğundadır. Yaprakçıklar ters yumurtamsı ya da üçgensi ters yumurtamsı, 7 ila 20 mm uzunluğunda ve 5 ila 15 mm genişliğindedir. Taç sarı renkli ve 3 ila 4 mm uzunluğundadır. Çiçekler 3 ila 6 mm uzunluğunda, parlak sarı renkli ve 2 ila 10 çiçekten oluşan kümeler halinde gövdenin üstünde bulunur. Meyve 6 ila 7 mm uzunluğundadır. Başlangıçta yumuşak ve yeşil renkli olan meyve, zamanla sertleşir ve kahverengiye döner. Tohumlar sarı ya da bronz rengi olup böbrek biçimlidir. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Kayalık yamaçlar, tarlalar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kırk yonca.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-900 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Medya” anlamına gelir. Roma uygarlığında önemli bir yeri olan Medicago sativa’nın Media bölgesinden Avrupa’ya taşınmış olmasına işaret eder. Bitki geldiği coğrafyanın adı ile anılmıştır. Tür adı Latince “çok biçimli” anlamına gelir. Türün meyve yapısına işaret eder.

Mutfak

At ve katır hariç otçul hayvanlar için yem olarak kullanılır. Yapraklar ve genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. A, C ve E vitamini bakımından zengindir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 779. 1753. L.

Bir Yorum Yazın