Site icon Kocaeli Bitkileri

Mauranthemum (Margrit)

Özet

Mauranthemum (Margrit) dayanıklı olmaları nedeniyle yaygın olarak süs bitkisi amaçlı yetiştirilen bir dizi türü barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Tanımı

Mauranthemum (Margrit) genellikle 2 ila 40 cm büyüyebilen tek ve çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Gövdeler 1 ila 5 arası sayıda, dik, genellikle tabana yakın bölümde dallı ve çıplaktır. Yapraklar gövdede, almaşlı dizilişli, saplı ya da sapsız, yaprak ayası ters yumurtamsı, dikdörtgensi, şeritsi ya da mızraksı, genellikle düzensiz biçimde tek teleksi loblu ya da dişlidir. Çiçek başları ışınsal olup tek ya da küme halindedir. İnvolukrum yarı küresel ve 8 ila 12 mm çapındadır. Filariler kalıcı, 3 ila 4 sıra halinde 25 ila 40 adet, belirgin, yumurtamsı-dikdörtgensi ila üçgensi ya da mızraksı, uzunlukları farklı ve uç ile kenarları kuruzarsıdır.

Çiçek tablası koniktir. Dilsi çiçekçikler 10 ila 21 adet, dişi ve verimli olup taç genellikle beyaz renklidir. Tüpsü çiçekçikler 60 ila 100 adet, erselik ve verimli olup taç ve sarı renklidir. Kapçık çoğunlukla sütunsu ila ters yumurtamsı ya da mekiksidir. Sorguç mevcut değildir. Cins Batı Akdeniz havzasında yayılış göstermektedir ancak süs bitkisi günümüzde Avrupa, Avustralya ve Amerika kıtalarında da yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca Mauri çiçeği anlamına gelir. Mauri (Mauretania), İspanya’nın karşısındaki Afrika topraklarının Roma dönemindeki adı olup, cinsin bu bölgede endemik olmasına işaret eder.

Kocaeli’ndeki türler

Mauranthemum paludosum

Sürünücü margrit

Exit mobile version