İçeriğe geç

Matthiola incana (Şebboy)

Şebboy


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Boya bitkisi, Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Şebboy › Şebboy

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Tabanda odunsu çok yıllık bir bitkidir. Gövde dik, genellikle tabanda dallı ve 25 ila 80 cm uzunluğundadır. Yapraklar 3 ila 16 cm uzunluğunda, 1 ila 2 cm genişliğinde, ucu genellikle yuvarlak, ters mızraksı, kenarları düz ve tüylüdür. Çanak yaprak 9 ila 15 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar leylak renkli ve 2 ila 2,5 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 15 ila 30 arası sayıda çiçek taşır. Meyve sıkıştırılmış ve 15 cm uzunluğundadır. Popüler bir süs bitkisidir. Çiçekler 2 ila 4 cm çapında ve kokuludur.

Gözlem

Doğal olarak deniz kenarında görülür ancak süs bitkisi nedeniyle bahçeler ve kaçak olarak yol kenarlarında da görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Şebboy.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Pietro Andrea Mattioli’ye” anlamına gelir. 12 Mart 1501 – 1577 yılları arasında yaşamış İtalyan doğa bilimci. Dilimizdeki şebboy kelimesi Farsça orijinlidir ve “gece kokan” anlamına gelir. Tür adı Latince “ağarmış” anlamına gelir. Taban yapraklarının yapısına işaret eder.

Mutfak

Çiçekleri tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Tohumları afrodizyak, idrar ve balgam söktürücü, uyarıcı ve toniktir. Zehirli hayvan ısırmalarında demlenerek kullanılır.

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden mavi ve mor boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Hortus Kewensis; or, a Catalogue of the Plants Cultivated in the Royal Botanic Garden at Kew. London (ed. 2.) 4: 119. 1812. (L.) W.T.Aiton

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version