İçeriğe geç

Matricaria chamomilla (Mayıs papatyası)

Mayıs papatyası


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Kozmetik, Haşerat kovucu.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Alman papatyası › Mayıs papatyası

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir ancak tıbbi değeri nedeniyle dünyanın tamamına dağılmıştır.

Genel bilgiler

Bazı kaynaklarda Matricaria recutita olarak geçer. 60 cm uzayan, dallı, dik ve pürüzsüz bir gövdesi vardır. Uzun ve dar yapraklar iki teleksi ya da üç teleksidir. Çiçeklerin güçlü ve aromatik bir kokusu vardır. Tohumlar Temmuz ve Ağustos aylarında olgunlaşır. Tohumlar üç haftada çimlenir. Geçirgen toprakta ve güneşli bir bölgede hayli kolay yetişen bir bitkidir. Çiçekler 1 ila 2,5 cm yarıçapındadır. Yapraklar almaşlı dizilişli, kısa saplı ya da sapsızdır.

Gözlem

Yol kenarı, tarlalar ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Bayağı papatya, Adi papatya, Mayıs papatyası, Tıbbi papatya, Alman papatyası, Ak baba, Ak babacca, Ak babaç, Ak bubaç, Ak bubeşçe, Babuçça, Babunç, Bebisçe, Bobaççe, Boğaz çiçeği, Bubaçça, Bubeççe, Bubeşçe, Kelkız çiçeği.

Çiçek zamanı

Mart-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-900 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince matrix kökünden gelmektedir ve bu “rahim” anlamına gelir. Cinsin çiçek tablası rahimi andırır. Benzer benzeri tedavi eder doktrini kapsamında çok sayıda jinekolojik şikayetlerin tedavisinde kullanılmıştır. Tür adı Antik Yunanca “yer elması” anlamına gelir. Bitkiler belirgin bir elma kokusuna sahiptirler. İkili adlandırma öncesi adı “Chamaemelum vulgare”dir.

Mutfak

Genç dalları baharat olarak kullanılır. Çiçekleri kurutularak çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Mide, bağırsak ve uyku sorunlarında kullanılır. Müshil özelliği vardır. Dil kalınlaşması, boğaz ve gözlerde şişme, kaşınma gibi yan etkileri vardır. Sindirim bozukluklarının tedavisinde, gerginlik, asabiyet ve deri problemlerini tedavi etmek için harici olarak kullanılır. İnfüzyonu dahili olarak sakinleştirici, antiseptik, spazm çözücü, gaz çıkarıcı, safra söktürücü, terletici, adet kanamasını uyarıcı, ateş düşürücü, yatıştırıcı, mide ağrısı giderici, tonik ve kan damarlarını genişleticidir. Çiçekleri harici olarak yaralar, güneş yanığı, yanıklar, hemoroit, mastitis ve bacak ülseri tedavisinde de kullanılır.

Dioscorides: Kaynatılarak adet akışını teşvik edici, mesane ve böbrek taşlarını düşürücü olarak kullanılır. Gaz gidericidir. Bağırsaklardaki tıkanıklığı açar. Sarılık ve karaciğer rahatsızlıklarında etkilidir. Çiğnendiğinde çocuklardaki pamukçuğu tedavi eder. Ateş nöbetleri için başvurulur.

İbn-i Sînâ: Sinir sistemi üzerinde faydalıdır. Baş ağrısı ve aft vakalarında etkilidir. Gözde görülen sivilce, arpacık gibi rahatsızlıklarda başvurulur. Nefes darlığı, sara ve ateşli hastalıklarda kullanılır. İdrar söktürücü ve taş düşürücüdür. Adet akışını teşvik eder.

Muyîddin Mehî: Sindirime yardımcı, zihni açıcı, sperm arttırıcı, dişleri güçlendirici olarak kullanılan felasife macununun terkibinde yer alır.

Abdulvehhâb bin Yusuf: Yağı felç vakalarında kullanılır.

Eşref bin Muhammed: Çocuklarda gözlerin şişmesi halinde suyu kaynatılarak yüze uygulanır.

Şirvanî Mahmud: Yağı cinsel isteği arttırıcı olarak kullanılır.

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden sarı boya ve şampuan elde edilir. Yağı parfümeride kullanılır. Bitki böcek kovucu olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 891. 1753. L.

Bir Yorum Yazın