Malva trimestris (Pamuk çiçeği)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Lavatera trimestris olarak geçer. Tek yıllık bir bitkidir. 120 cm uzunluğa ve 45 cm genişliğe erişebilir. Gövde seyrekçe kıllı tüylüdür. Yapraklar yeşil, dairesel, 2,5 ila 7 c uzunluğunda, uzak yapraklar darca 5 ila 7 arası sayıda elsi loblu, kenarları dişli, ucu sivri, sipsivri ya da küttür. Kulakçık darca üçgensi ve 2 ila 6 mm uzunluğundadır. Yaprak sapı 1 ila 7 cm uzunluğundadır. Çiçekler gövde ucunda belirir ve saplıdır. Çiçek sapı 2 cm uzunluğundadır. Çiçekler gösterişli, hunimsi, beyaz ila pembe renkli ve vişne çürüğü damarlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Deniz kenarı, kumlu bölgeler ve bahçelerde görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde pamuk çiçeği, gül hatmi ve ova saracağı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yumuşak anlamına gelir. Cinsin rahatlatıcı etkilerine işaret eder. Cins adı için hem Dioscorides hem de Theophrastus malakhe (μαλάχη) kelimesini kullanmakta olup, kelime Latinceye malva olarak geçmiştir. Tam olarak Türkçedeki ebegümeci kelimesinin karşılığıdır. Tür adı Latince üç aylık anlamına gelir. Bitkinin tohumdan çiçek açma zamanına kadar geçen süreyi ifade eder.

Gıda

Erken dönemdeki yaprakları pişirilerek tüketilebilir.

Fotoğrafları