Buradasınız: Ana sayfa » Malva sylvestris

Malva sylvestris

Büyük ebegümeci

Bakımı

Malva sylvestris iki ya da çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Malva sylvestris çayırçalılık ve yol kenarlarında görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Common mallow, Cheeses, Cheese cake, Pick cheese, Round dock, Country mallow, Wild mallow, Wood mallow, High mallow; Büyük ebegümeci, Ebegömeç, Molaşaotu.

Etimoloji

Cins adı Latince ebegümeci; tür adı ise Latince ormanlık bölge anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Malvales
Familia: Malvaceae
Subfamilia: Malvoideae
Tribus: Malveae
Genus: Malva
Sectio: Malva
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Göğsü yumuşatır, cildi nemlendirir, ateşi düşürür, boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Haşlanmış genç yapraklar Avrupa’da tüketilir. Tohumlarından yapılan çay, sakinleştirici ve idrar sökücü olarak kullanılır. Müshil etkisine sahiptir. Astrenjan, idrar söktürücü, öksürük giderici, balgam söktürücü, laksatif, yangı giderici, yatıştırıcı ve deriyi yumuşatıcıdır. Yapraklar ve çiçekler diyetin bir parçası olarak yenebilir veya yapraklardan, çiçeklerden ve köklerden bir çay hazırlanabilir. Solunum ve sindirim sistem’i hastalıklarının tedavisinde dahili olarak alınabilir. Böcek ısırıkları, çürükler ve iltihaplara karşı kullanılır. Ökaliptüs ile kombine edildiğinde, öksürük ve diğer göğüs rahatsızlıkları için etkili olur. Küçük çocuklar için etkili bir müshildir.
Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çorbalara hafif ve hoş bir tat verir. Taze yapraklarından salata yapılabilir. Yapraklarında demir, çinko ve birçok vitamini barındırır. Yüksek müsilaj içeriğiyle, yapraklar, Ranunculus ailesindeki acı bitkiler tüketiminin neden olduğu tahrişe veya yanmaya karşı acil bir panzehir olarak kullanılabilir. Antiflojistik: Antiphlogistic. İltihap azaltıcı. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Emollient: Emoliyan. Yumuşatıcı, yatıştırıcı ve ağrı giderici ilaç. Ekspektoran: Expectorant. Öksürük ilacı, Balgam söktürücü. Laxative: Laksatif. Kabızlık tedavisinde kullanılan ilaç. Salve: Deri ve yaraya sürülen merhem ya da ilaç.
(1) Üst bölümleri yaralarda ve adet başlatıcı olarak kullanılır. Yaprakları diyabet, hepatit ve karın ağrısında; çiçek ve yapraklar ise balgam söktürücü olarak kullanılır. Kanser, kabakulak, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, öksürük, yara, çıban ve kadın rahatsızlıklarında başvurulur. Hedera helix yaprakları; Allium cepa kurutulmuş yaprakları ve Malva sylvestris yaprakları kaynatılarak buhar banyosu yapıldığında kadınlardaki kısırlık vakalarında etkilidir. Melissa officinalis yaprak ve üst bölümleri; Urtica dioica yaprakları ve Malva sylvestris yaprakları kaynatılarak kahvaltıdan önce içildiğinde daha sağlıklı olunmasını sağlar; demlenerek kahvaltıdan önce bir bardak içilirse böbrek iltihaplanması vakalarında etkilidir.

Fotoğrafları

Yapısı

Malva sylvestris koyu damarlı, parlak mor-leylak çiçekleri olur. Geç yaz mevsiminde yaprakların koyu yeşil rengi kaybolur. 1 metreye kadar büyüyebilir. Stem kalın, yuvarlak ve güçlüdür. Yapraklar tüylüdür. Tohumlar Temmuz ve Ekim arasında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. Doğal sarı renk elde etmek için kullanılmıştır. Yahudi kültüründe çevreden toplanabilecek en önemli bitki olarak kabul edilir. NisanMayısHaziranTemmuzAğustosEylül, ve Ekim aylarında çiçek açar. -20 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar iki hafta sonra çimlenirler.

Flora of Turkey

Perennial to biennial. Stems erect or ascending, spreading pilose with tuberculate hairs. Leaves ± orbicular, 5-7-lobed, crenate, sparsely pilose to glabrous. Flowers in fascicles in the leaf axils, and in clusters at the branch apices. Epicalyx segments ± linear to oblong or narrowly ovate. Sepals broadly triangular, 3-7 mm. Petals 18-25 mm, 4 or more x longer than the sepals, mauve to pink, emarginate or shallowly 3-5-fid. Mericarps glabrous or hairy (var. eriocarpa), ± flat on the back, rugose. Fl. 5-10. Scrub,fields, open places, s.l.-500 m. II:406.

Literatür

Species Plantarum 2: 689. 1753. L.

Yorum yazın