İçeriğe geç

Malva nicaeensis (İlmikotu)

İlmikotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Ebegümeci takımı › Ebegümecigiller › Ebegümeci › İlmik otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

60 cm büyüyebilir. Yapraklar 12 cm genişliğinde ve kenarları boyunca lobludur. Çiçekler yaprak koltuklarında çıkar, taç yapraklar pembemsi ya da açık mor renkli olup 1 cm uzunluğundadır. Ekçanak bölümleri dikdörtgensidir. Çanak yapraklar genişçe üçgensi ve 2 mm uzunluğundadır. Meyve disk biçiminde ve birkaç bölümlüdür. Tohumlar temmuz ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Tarla, tahrip edilmiş araziler ve yol kenarında görülür. Derince ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

İlmik otu, Ebegömeci, Ebegömeç, Ebegümeci.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “yumuşak” anlamına gelir. Cinsin rahatlatıcı etkilerine işaret eder. Cins adı için hem Dioscorides hem de Theophrastus malakhe (μαλάχη) kelimesini kullanmakta olup, kelime Latinceye malva olarak geçmiştir. Tam olarak Türkçedeki ebegümeci kelimesinin karşılığıdır. Tür adı Latince “Nice, Fransa” anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder.

Mutfak

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Migrenli baş ağrısının tedavisinde kaynatılarak kullanılır. Isıtılmış yapraklar ağrının giderilmesi için baş veya mideye uygulanmıştır. Özellikle çocuklarda ateş tedavisinde kökler kaynatılarak kullanılmıştır. Yaprakları ağrı gidericidir. Ayrıca ülser, kadın hastalıkları, romatizma ve öksürük tedavisinde kullanılır.

Biliyor musunuz?

Bitkiden ve tohum başlarından krem, sarı ve yeşil boyalar elde edilebilir. Kökler kaynatılarak saç durulamasında kullanılmıştır.

Fotoğrafları

Literatür

Flora Pedemontana 2: 40. 1785. All.

Bir Yorum Yazın