İçeriğe geç

Malva neglecta (Çoban çöreği)

Çobançöreği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Ebegümeci takımı › Ebegümecigiller › Ebegümeci › Çoban çöreği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

60 cm kadar büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici cılız ya da yıldızsı tüylüdür. Çiçekler erseliktir. Beş taç yaprak görülür, beyaz ve bazen de pembedir, kırmızı damarlı ve çentik uçludur. Çanak beş lobludur, çok sayıda ercik vardır. Yapraklar almaşlı dizilişli, uzun saplı ve kulakçıklıdır. Ekçanak bölümleri şeritsidir. Çanak yapraklar genişçe üçgensi ve 2 ila 4 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar tabanda tüylü ve beyaz ya da pembe renklidir.

Gözlem

Tarla, tahrip edilmiş araziler ve yol kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Küçük ebegümeci, Çobançöreği.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “yumuşak” anlamına gelir. Cinsin rahatlatıcı etkilerine işaret eder. Cins adı için hem Dioscorides hem de Theophrastus malakhe (μαλάχη) kelimesini kullanmakta olup, kelime Latinceye malva olarak geçmiştir. Tam olarak Türkçedeki ebegümeci kelimesinin karşılığıdır. Tür adı Latince “ihmal edilmiş” anlamına gelir. Epitet, genellikle yaygın olmasına rağmen bilimsel literatürde atlanmış türleri nitelemek için kullanılır.

Mutfak

Yapraklar, tohumlar ve genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kurutulmuş yapraklarından çay yapılır. Tohumları % 21 protein ve % 15.2 yağ içermektedir. Salatalarda marul yerine kullanılabilir. Yaprakları çorbalara eklenir. Kökleri kaynatılarak yumurta akı ikamesi olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Bitki küçük çocuklar için mükemmel bir müshildir. İltihap giderici, büzücü, yatıştırıcı, idrar söktürücü, yumuşatıcı, balgam söktürücü, müshil ve merhemdir. Yaprak ve çiçekler morluklar, iltihaplar ve böcek sokmalarına karşı lapa halinde uygulanır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Kökü diş fırçası olarak kullanılır. Bitkiden krem, sarı ve yeşil boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Sylloge Plantarum Novarum 1: 140–142. 1824. Wallr.

Bir Yorum Yazın